Ege Haberleri

  Memur meydana indi

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EMEK Platformu’nun ülke genelinde düzenlediği bir günlük iş bırakma eylemine İzmir'de de katılım yoğun oldu. Konak Meydanı'nda toplanan yaklaşık 25 bin kamu çalışanı, hükümeti protesto etti. Ulaşım araçları ve hastanelerin acilleri dışında kamu hizmeti verilmedi.

  SABAH erken saatlerde kamu kurumları önünde toplanan işçi ve memurlar, konuşmaların ardından otobüslerle Konak'a doğru yola çıktı. Polis sıkı güvenlik önlemleri alırken, alana girenlerin üzerleri tek tek arandı. Ayrıca, polis, canlı yayın aracı sayesinde meydana yerleştirilen kameralarla grubu kontrol altında tuttu.

  MEMURLARIN miting alanına çocukları ve eşleriyle geldiği dikkat çekerken, çok sayıda öğrencinin de okul önlükleriyle eyleme katıldığı görüldü. Saat 12.30'u gösterdiğinde meydandaki kalabalık yaklaşık 25 bine ulaştı.

  İlginç pankartlar göze çarptı

  EMEK Platformu Dönem Sözcüsü Alim Murathan, 2001 yılı bütçesinde eğitime, sağlığa ve kamu yönetimlerine yeterli kaynağın ayrılmadığını savunduğu konuşmasında, ‘‘Batırılan bankaların devlete maliyeti, 7.l4 katrilyon. Sadece bu paralarla kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 210 oranında zam yapılabilirdi’’ dedi.

  KAMU çalışanları, ‘‘Hükümet zammını başına çal’’, ‘‘Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız’’, ‘‘IMF elini cebimizden çek’’ şeklinde sloganlar attı. Bazı öğrenciler ‘‘Öğretmenimi sokağa dökenlere yazıklar olsun’’ şeklinde dövizler taşırken, ‘‘Bize yok bankalara çok’’, ‘‘Faize ranta değil, emekçiye bütçe’’, ‘‘Mesih desem değilim, yeğen desem değilim, emekçiyim emekçi’’ yazılı pankartlar açıldı.

  Yaşamı olumsuz etkiledi

  İZMİR'deki eyleme belediye memurlarının tamamı katılırken, ESHOT şoförleri katılmadı. Otobüs, vapur ve metro seferleri normal olarak yapıldı. Ancak, ulaşım korkusu yaşayan İzmirliler yollara özel araçları ile çıkınca trafik sıkışıklığı yaşandı.

  SAĞLIK çalışanları da eyleme tam kadro katıldı. İzmir'deki 15 devlet, üniversite ve SSK hastanelerinde acil vakalar dışında hizmet verilmedi, ameliyatlar yapılmadı. Eyleme öğretmen katılımı da büyük oldu. Özeller hariç okulların çok az bölümünde ders yapılabildi.

  25 bin kişi katıldı

  EMEK Platformu'nun yurt çapındaki eylemine İzmir'de yaklaşık 25 bin kamu çalışanı katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Konak Meydanı'nı dolduran memurlar, şarkı söyleyip halay çekti. Bu arada öğrenciler de, ‘‘Öğretmenimi sokağa dökenlere yazıklar olsun’’ yazılı dövizler taşıdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı