Memur ikinci kez masaya oturdu

ANKA
17.08.2006 - 14:48 | Son Güncelleme:

Hükümet ve memur konfederasyonları arasında yürütülen toplu görüşmelerin ikinci turu başladı. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ı ilk toplantının ardından Bakan Mehmet Ali Şahin’le ortak açıklama yapmasından dolayı eleştirdiler.

KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in bir konfederasyon başkanıyla birlikte açıklama yapması açıkça taraf olduğunu gösteriyor” dedi. Tombul, Kamu-Sen’e hükümetle kol kola girip meşruiyeti oradan aramak yerine kamu çalışanlarının hak ve çıkarları için mücadele etme çağrısında bulundu. Tombul, hükümetin konfederasyonlar arasında gerginlik çıkarıp kendi taleplerini kabul ettirme çabası içinde olduğunu savunarak hükümete, “bundan vazgeçin” diye seslendi. Tombul, “Kamu-Sen, kamu çalışanlarının talepleri için mücadele ettiğini söylüyorsa hükümetin oyununa gelmemelidir” dedi.

Yüzde 2.38’lik zammın kabul etmediklerini belirten Tombul, sorunun zamanlama sorunu değil oran sorunu olduğunu söyledi. Şahin’in yüzde 10’luk ek zam talebine ilişkin, bunun mümkün olmadığı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Tombul, “Bakan Şahin ya hesap bilmiyor, ya işine gelmiyor, ya da Kamu-Sen’i yanına aldığı için öyle diyor” diye konuştu.

Tombul, kamu çalışanlarının sendika aidatlarını iş verenin ödemesine ilişkin olarak, “İş veren ve sendika arasına para ilişkisinin girmesi güdümlülük ilişkisi doğurur” dedi. Tombul, sendikal rekabeti kamu çalışanlarının hakları üzerine kurmak gerektiğine dikkat çekti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’le Türkiye Kamu-Sen genel Başkanı Bircan Akyıldız’ın toplu görüşmelerini birinci turunun sonucunda birlikte açıklama yaparak diğer konfederasyonları hiçe saydıklarını belirterek, “Bu durum toplu görüşmelere gölge düşürmüştür” dedi.

Enflasyon farkının ocak ta mı temmuzda mı verileceği konusunda hükümet ve konfederasyonlar arasında ayrı düşünceler olduğunu hatırlatan Aksu, yüzde 2.38’lik farkın ocak ayından itibaren eşelmobil sistemi uygulanarak verilmesi gerektiğini savundu.

“SON TEKLİF NİSAN”

Türkiye Kamu-Sen genel Başkanı Bircan Akyıldız, 2006 için enflasyondan kaynaklanan kayıpların nisandan başlanarak ödenmesi gerektiğini belirterek, bunun son teklif olduğunu bildirdi. Akyıldız, yüzde 2.38’lik zammın nisandan itibaren uygulanmasının kayıpları bir ölçüde karşılayacağını dile getirdi. Akyıldız, kamu çalışanlarını “temsil sorumluluklarının” bilincinde olduklarını ifade ederek, toplu görüşmelerden önemli bir gelişme beklediklerini kaydetti.

FARK EMEKLİLERE DE ÖDENECEK

Gazetecilerin yüzde 2.38’lik zammın emeklilere de ödenip ödenmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Akyıldız, verilecek zammın memur emeklilerinin ücretlerine yansımasının hukuken zorunluluk olduğunu söyledi.

Hükümetle memur sendikaları arasında sürdürülen toplu görüşmelerde, yüzde 2.38 oranındaki enflasyon farkının ne zamandan itibaren geçerli olacağına ilişkin kararın, görüşmelerin sonuna bırakılmasına karar verildiği bildirildi.

“YAPI YOL SEN’LİLER AÇLIK GREVİNİ BİTİRDİ”

KESK’e bağlı Yapı Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin ise Tombul’la birlikte Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada 22-23 Ağustos’ta KESK üyelerinin Ankara’da olacaklarını açıkladı. Tekin, bu nedenle üç gündür sürdürdükleri açlık grevini sona erdirdiklerini bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı