Memur 6 ay süreyle başka yere gönderilebilecek

12 Ocak 2011 - 16:50Son Güncelleme : 12 Ocak 2011 - 09:14

Memura, 'zorunlu' göç yolu açıldı.Memur, kendisi istemese de başka bir kuruma ve yere gönderilebilecek. Memurun isteği olmaksızın yapılacak bu görevlendirme 6 ay sürebilecek.

Torba yasa tasarısına eklenen bir hükümle, memurlara amirlerinin 'oluru'  ile başka bir kuruma veya ile  'görevli olarak' gönderilmesinin yolu açıldı.

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmekte olan torba yasa tasarısının 88.maddesi ile 657. Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 'kurumlar arası geçici süreyle görevlendirme' maddesinde değişiklik yapıldı. Buna göre memurlar geçici görevlendirme yapmak isteyen kurumun talebi ve çalıştıkları kurumun izni ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında aşağıdaki şartlarda çalıştırılabilecekler.
 
a) Yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, memurun görevlendirileceği kurumda göreve ilişkin 4 üncü ve daha yukarı bir dereceden boş bir kadronun bulunması şarttır.

b) Geçici süreli görevlendirilen memurlar, geçici süreli olarak görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla yükümlüdür.

c) Geçici süreli olarak görevlendirilen memurlar, yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, aylıkları ile diğer malî ve sosyal haklarını kurumlarından alır. Bu memurların kadroları ile ilişkileri, kendi sınıf ve derecelerindeki terfi ve emeklilik hakları devam eder.

d) Geçici süreli görevlendirme süresi bir yılda altı ayı geçemez. YurtdıGında görevlendirilen güvenlik görevlileri için geçici görevlendirme süresi en çok iki yıldır; gerekli görülmesi hâlinde bu süre bir katına kadar uzatılabilir.

e) Geçici süreli görevlendirmenin, memurların mesleği ile ilgili olması şarttır.

f) Geçici süreli görevlendirmede memurun muvafakati aranır.

MEMUR İSTEMESE DE GİDECEK

Tasarının bu düzenlemesinde memurun kendi isteğiyle başka bir kuruma gidebileceğine hükmediliyor. Ancak maddenin son bölümüne eklenen fıkrayla, bu haller dışında da memurların kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde  diğer kurum ve kuruluşlarda altı aya kadar geçici süreyle görevlendirilebileceğine hükmediliyor. Bu görevlendirme için Devlet Personal Başkanlığından uygun görüş alınması şartı konuluyor.

İşte muhalefet memurun muvaffakiyeti dışında yapılacak bu görevlendirmenin, 'istenmeyen' personelin başka kurum ve illere gönderilmesinin önünü açtığını ileri sürerek itiraz etti. Ancak Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bu ististanın 'çok önemli' olduğunu belirterek, "Bunu özellikle istedik. Örneğin ülkenin bir bölgesinde kuş gribi var. Ama doktorlar gitmek istemiyor. Ya da kendi alanımdan örnek vereyim. Habur'da bir soruşturma yapılacak ama müfettiş gitmek istemiyor. İşte bu tür durumlar için düzenledik bu hükmü" diye konuştu.

Memura, 'zorunlu' görev veren fıkra ise şöyle:

"Birinci fıkrada belirtilen hâller dışında memurlar, kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle ihtiyaç duyulması hâlinde kurumlarınca, Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alınarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarında altı aya kadar geçici süreli olarak görevlendirilebilir.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 47 Yorum }
 • mavi liman 11.1.2011 20:13:39
  Vallahi ne diyelim az bile bu yetmez, "yetmez ama evet" !!
 • mehmet toksoy 11.1.2011 20:06:21
  BENDE OH ÇOK İYİ OLMUŞ DİYORUM 12 EYLÜLDE EVET DİYENLER ALIN SİZE DAHA DURUN BAKALIM DAHA NELER ÇIKACAK
 • ayhan AYHAN 11.1.2011 20:00:19
  tamam şimdi görüşleri akp dışında olanlar yandı.akp li degilsen tüm sürgünler sizedir hepiniz akp li olcksınız.
 • yiğit ertuğrul 11.1.2011 19:24:07
  iyi olmuş çok sevindim alın size açılım alın size demokrai hahaaaaaaaaaaaa
 • Emre TUFAN 11.1.2011 19:07:26
  Türkiye'de o ilin AKP il başkanının tasarrufu haricinde hareket kabiliyeti olan bir kurum amiri varsa kabulüm! Aksini iddia edebilecek olanla onlarca örnekle saatlerce tartışırım, kimse kimseyi kandırmasın arkadaşlar.
 • cengiz elbir 11.1.2011 19:00:43
  akp karşıtı kişilerin AMİRLERİNİN olurları ile Zorunlu GÖÇLERİ HAYIRLI OLSUN
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid