DİYARBAKIR HABERLERİ

Memorial Sağlık Grubu, kuzey Irak'a açıldı

AA / Sema Kaplan
16 Aralık 2014 - 10:19Son Güncelleme : 16 Aralık 2014 - 10:19

- Memorial Sağlık Grubu, gelen hasta sayısının her geçen gün arttığı Irak'ın kuzeyinde hastalarla irtibatı sağlamak amacıyla büro açtı - Duhok'ta kurulan büro ile danışmanlık hizmetinin verilmesinin yanı sıra, hastaların Sağlık Bakanlığına bağlı ambulans uçak ve helikopterle veya servis ve ambulanslarla Diyarbakır'a ulaşımları sağlanacak - Memorial Diyarbakır Hastaneleri Direktörü Özcan: "Uluslararası uçuşların başlamasıyla Iraklı hastalara sağlık turizmi kapsamında daha rahat sağlık hizmeti sunabileceğiz. Ulaşım sıkıntısı olmadığı takdirde Iraklı yüzlerce hastanın ülkemizi tercih etmesi sözkonusu olabilir"

AA / Sema Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - SEMA KAPLAN - Memorial Sağlık Grubu, hasta yoğunluğunun her geçen gün arttığı Irak'ın kuzeyinde de hizmet vermek için Duhok'ta irtibat bürosu açtı.

Hizmete başlayan büroda danışmanlık hizmetinin verilmesinin yanı sıra hastaların Sağlık Bakanlığına bağlı ambulans uçak ve helikopterlerle veya hastanenin servis ve ambulanslarıyla Diyarbakır'a ulaşımları sağlanacak.

Memorial Diyarbakır ve Dicle Hastanesi Direktörü Dr. Taner Özcan, AA muhabirine, sağlığın evrensel bir hizmet sunumu olduğunu, bu nedenle yurtdışındaki hastalara da sağlık turizmi kapsamında hizmet vermeye çalıştıklarını söyledi.

Memorial Sağlık Grubu olarak Balkanlar'dan Afrika'ya kadar 50'yi aşkın ülkeden hasta kabul ettiklerini ifade eden Özcan, Diyarbakır Hastaneleri olarak da komşu ülkeler Irak, Suriye, Libya, İran ve Yemen gibi ülkelerden ağırlıkla hasta aldıklarını belirtti.

- "Amacımız Diyarbakır’ı Ortadoğu’nun sağlık üssü haline getirmek"

Komşu ülke Irak'taki hastalara daha rahat sağlık hizmeti sunmak amacıyla hastalarla hastane arasındaki irtibatın sağlanması için Duhok'ta büro açtıklarını kaydeden Özcan, şöyle dedi:

"Başta Duhok ve Erbil kentleri olmak üzere Irak'ın kuzeyinden her yıl çok sayıda hasta hastanelerimize tedavi ve kontrol amacıyla geliyor. Zaman kaybını önlemek için Duhok'ta açtığımız büro ile hastaların özellikle Diyarbakır'daki hastanelerimize yönlendirilmesi sağlanacak. Amacımız Diyarbakır’ı Ortadoğu’nun sağlık üssü haline getirmek. Bunun için de emin adımlarla ilerliyoruz."

Büroda randevuları alınan hastalardan acil durumda olanların ambulans uçak ve helikopterle, durumu stabil olanların da hastaneye ait ambulans ve servislerle Diyarbakır'a getirileceğini dile getiren Özcan, şunları dile getirdi:

"Duhok'taki büromuz tüm hastalara, 'ikinci görüş' dediğimiz ilk tetkik ve teşhis sonuçlarının hekimlerimizce değerlendirilerek ikinci bir görüşün belirtildiği irtibatı sağlayacak. Doktor görüşüne göre hasta tercih ederse ülkemize gelecek. Büro aynı zamanda danışmanlık hizmeti de veriyor. Bu sayede hangi hastaya ne tür müdahale yapılacağı planlanıyor."

- "Iraklı hastalara daha rahat sağlık hizmeti sunabileceğiz"

Özcan, Duhok'tan karayolu ile 5-6 saatlik mesafeden hastaların Diyarbakır'a geldiğini ancak bazı hastaların zamanla yarıştığını anlatarak, şöyle dedi:

"Diyarbakır'da yeni havalimanı terminal binasının yapımı tamamlandığında uluslararası uçuşlar yapılabilecek. Yakın bir zamanda uluslararası uçuşların başlamasıyla Diyarbakır'a çok daha kısa sürede ulaşacak Iraklı hastalara sağlık turizmi kapsamında daha rahat sağlık hizmeti sunabileceğiz. Ulaşım sıkıntısı olmadığı takdirde Iraklı yüzlerce hastanın ülkemizi tercih etmesi sözkonusu olabilir."

Özcan, hastaların öncelikle tercihinin özellikli hekimler olduğuna dikkati çekerek, Diyarbakır'da en çok tercih edilen branşların ortopedi, tüp bebek, kulak burun boğaz, kardiyoloji ve kalp cerrahisi olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra hastaların ülkelerinde yeterince hizmet alamadıkları onkoloji, radyoterapi ve nükleer tıp gibi özellikli alanlarda da yoğun talepleri olduğunu vurgulayan Özcan, Iraklı hastaların da irtibat bürosunda verilen hizmetten büyük memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Memorial Sağlık Grubu, kuzey Irak'a açıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:47
  • Guneş
   05:32
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı