Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Memleketten bayram manzaraları

  Hasan KIRMIZITAŞ- Mücahit YOLCU- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
  27.11.2009 - 10:36 | Son Güncelleme: 27.11.2009 - 15:53

  ŞANLIURFA'da, kesilmek istenirken sahibinin elinden kaçan boğalar, onları yakalamak isteyenleri uzun süre uğraştırırken, kent içinde de panik yaşanmasına neden oldu.

  TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YERİNDEN BAYRAM MANZARALARI

  3G TEKNOLOJİSİ KURBAN PAZARINDA

  Bir boğa, onu yakaladıktan sonra kesmeye hazırlanan kasabı altına alıp ezdikten sonra, duvarları yıkarak kaçtı. Birçok kişiyi sokaklarda peşinden koşturan yaralı boğa, küçük bir parkta çok sayıda kişinin aynı anda müdahalesi ile boğazına kement atılmasıyla yakalandı.
  Şanlıurfa'da bayramın ilk günü yine ‘kaçan kurbanlık boğayı yakalama’ görüntüleri ortaya çıktı. Boğaların çoğu kovalamacaların ardından yakalanırken, bazıları ise hem sahiplerini, hem de yardım istenen belediye ekiplerini uzun süre uğraştırdı.

  Sabah saatlerinde ilk olarak Yenişehir Mahallesi Vali Konağı Caddesi üzerinde kesilmek istenen Mustafa Demir'a ait boğa, Vali Konağı çay bahçesine kaçtı. Burada boğasını yakalayamayan Demir, Şanlıurfa Belediyesi tarafından kurulan ‘Alo Kurbanım Kaçtı’ hattını arayıp yardım istedi. İhbarın ardından çay bahçesine giden belediye görevlileri boş arazideki boğayı silahlarından ateşledikleri sakinleştirici iğne ile durdurmayı denedi. Ancak, vücuduna isabet eden iğne ile daha da kızgınlaşan boğa, çay bahçesi içerisinde kaçmaya devam etti. Eli sopalı bazı kişiler ve sakinleştirici iğne ateşleyen belediye görevlilerini peşinden koşturan boğa, önüne çıkarak kendisini durdurmak isteyenlere de korku dolu dakikalar yaşattı. Uzun süren yakalama çalışmalarının olumsuz yanıt verdiği operasyon sırasında boğa, peş peşe ateşlenen sakinleştirici iğnelerin ardından yakalanabildi.

  ELİ BIÇAKLI KASABI ALTINA ALIP EZDİ

  Birbiri ardına kaçan hayvanların kovalamaca ve sakinleştirici iğneler ile yakalayabildiği Şanlıurfa'da, son olarak Paşabağı Mahallesi'nde kaçan ve boş bir arazide sahipleri tarafından yakalanmayan boğa için yine belediyeden yardım istendi. Bunun üzerine olay yerine gelen, 4 kişiden oluşan belediyenin yardım ekibi kızgın boğayı sakinleştirici iğne ile yakalamayı denedi. Ancak, birbiri ardına vücuduna isabet eden iğneler ile sakinleşmeyen, aksine daha da kızgınlaşan boğa kaçmaya devam edince arazide toplanan sahipleri ile meraklı vatandaşlar arasında paniğe neden oldu.

  Bir türlü sakinleşmeyen boğa, son olarak elinde bıçak ile alana gelen mahalle kasabı 31 yaşındaki İsmail Kazanoğlu tarafından yakalanmak istendi. Bir köşede duran boğanın yanına korkusuzca giden Kazanoğlu, yakalamak istediği hayvanın saldırısına uğradı. Boğa bir süre yerde sürüklediği Kazanoğlu'nun üzerinden geçerek kaçmaya devam etti. Hafif yaralanan Kazanoğlu, saldırının ardından yakalamak için yeniden boğanın peşine düştü ve elindeki bıçak ile ayağından birkaç kez yaraladı.

  Bir süre insanlara panik yaşatan boğa, daha sonra kendisini yakalamak isteyenlere aldırış etmeden bir metre yükseklikteki duvarı yıkıp sokak arasına kaçtı. Bu kez insanları sokaklarda peşinden koşturan yaralı boğa, küçük bir parkta çok sayıda kişinin aynı anda müdahalesi ile boğazına kement atılmasıyla yakalandı. Ayaklarından sıkıca bağlanan boğa daha sonra sahipleri tarafından alınarak kesileceği alana götürüldü.

  ACEMİ KASAPLARLAR HASTANELİK OLDU

  Yurdun çeşitli yerlerinden kurban kesmeye çalışırken yaralanan 512 kişi, hastaneye başvurdu.

  Kocaeli'de kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 33 kişi Kocaeli Devlet Hastanesine, 8 kişi ise SEKA Devlet Hastanesine müracaat etti.

  Yaralanan 41 acemi kasabın bir bölümü ayaktaki tedavisinin ardından taburcu edilirken, bazıları da genel cerrahi ve ortopedi servislerine gönderildi.

  Kesmeye çalıştığı boğanın üzerine devrilmesi sonucu sol bacağı kırılan bir kişi de Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Kocaeli Devlet Hastanesine sevk edildi.

  Kurban keserken yaralananlardan Tezcan Tekindal, kesmek için koçu yere yatırdığını, komşusunun kıblenin terste kaldığını söylemesi üzerine hayvanı çevirmeye çalıştığını, bu sırada bıçakla elini kestiğini söyledi.

  Tekindal, “Elimi kestikten sonra 3 koç daha kestim, sonra da hastaneye geldim. Kasap arkadaşlara daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

  Kurbanlık hayvanın başıyla vurması sonucu yeğeninin omuriliği zedelenen Ahmet Şahin ise yeğeni Halil İbrahim Bingül'e kurbanlıklarını usta kasabın kesmesini tavsiye ettiğini ancak dinletemediğini belirtti.

  Öğleden önce genelde yaralanan erkeklerin hastanelere geldiğini belirten yetkililer, öğleden sonra da kurban etlerini doğrarken yaralanan kadınların gelebileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

  Öte yandan, kurban için aldığı hayvanı kaçıran bazı vatandaşlar polisi arayarak yardım istedi.

  SİVAS

  Sivas'ın Esentepe Mahallesi'nde Mustafa Karslı (75), kurban kesimine başladığı sırada rahatsızlandı. Yakınlarının yardımıyla Numune Hastanesine getirilen Karslı'nın beyin kanaması geçirdiği belirlendi.

  Karslı, ilk müdahalenin ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

  Öte yandan, Hilmi Özdemir'in (80) üzerine keseceği tosun düştü. İbrahim Uyumaz'ın ise kurban kestiği sırada eline dolanan ip, bir parmağının kopmasına neden oldu.

  Özdemir ve Uyumaz, ilk müdahalelerinin ardından CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

  Sivas Numune Hastanesi Acil Servisine kurban kesmeye çalışırken yaralanan 115 kişi, Sivas Devlet Hastanesine 10, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine de 20 kişi başvurdu.

  DENİZLİ

  Denizli'de kurban kesimi sırasında yaralanan 110 kişi, hastanelerin acil servislerine geldi.

  Denizli ve Servergazi Devlet Hastaneleri, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile diğer sağlık kuruluşlarına el, parmak ve ayak kesiği nedeniyle başvuranların sayısı 110'a ulaştı.

  Yaralıların çoğu ayakta tedavi edildi.

  ESKİŞEHİR

  Eskişehir'de kurban keserken yaralanan 47 kişi Eskişehir Devlet Hastanesine, 28 kişi Yunusemre Devlet Hastanesine, 5 kişi de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu.

  Yaralanan 80 kişinin büyük bölümünün, ilk kez hayvan kesmeye çalıştıklarını söyledikleri öğrenildi.

  ERZURUM, KARS, ERZİNCAN, ARDAHAN, IĞDIR VE BİNGÖL

  Erzurum, Kars, Erzincan, Ardahan, Iğdır ve Bingöl'de kurban keserken yaralanan toplam 66 kişi, hastanelere müracaat etti.

  Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesinde 9, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 10 ve Palandöken Devlet Hastanesinde 7 kişi olmak üzere 26 kişiye acil servislerde gerekli müdahale yapıldı.

  Kars Devlet Hastanesinde 18, Erzincan Devlet Hastanesinde 12, Ardahan Devlet Hastanesinde 7, Iğdır Devlet Hastanesinde 2 ve Bingöl Devlet Hastanesinde de 1 kişi tedavi edildi.

  Yetkililer, bu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, yaralananların genellikle kesim ve deri yüzme sırasında el ve kollarını kestiklerini bildirdi.

  SAMSUN

  Samsun'da bayram namazı sonrasında kurbanlarını kesmek isterken yaralanan 52 kişi, Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma, Samsun Gazi Devlet ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine geldi.

  Kesim sırasında elini, kolunu ve bacağını kesmeleri sonucu yaralanan acemi kasaplar, ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

  Hastane yetkilileri, bayram süresince kurban keserken yaralananların sayısının yüksek olacağını tahmin ettiklerini, bunun için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

  ADAPAZARI

  Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde kurban keserken yaralanan 18 kişiye, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde müdahale edildi.

  Bu kişilerin bazılarının ayakta tedavi edildiği, bazılarının tedavisinin sürdüğü bildirildi.

  RİZE

  Rize'nin Çayeli ilçesi Çilingir köyünde oturan Ahmet Balcı (62), kurban kestikten sonra kalp krizi geçirdi.

  Yanındakiler tarafından Çayeli İsakoğlu Devlet Hastanesine kaldırılan Balcı, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı