Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Memleketten aday manzaraları

  Hürriyet Haber
  02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

  18 Nisan seçimleri için ilk önemli adım olan aday belirlemesinde, birbirinden ilginç olaylar yaşanıyor. DSP, bir ölüyü aday gösterdi. DYP ise bir DSP'liyi listesine aldı. Ve işte memleketten aday manzaraları...

  DYP, DSP adayını aday gösterdi

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Yüksek Seçim Kurulu'na gönderdiği milletvekili aday listesinde inanılmaz bir skandal yaşandı.

  Çiller, DSP Lideri Bülent Ecevit'in partisinden üçüncü sıraya koyduğu Şırnak milletvekili adayı Cihan Güven'i, kendi listesinden de aday gösterdi. Böylece Güven, Şırnak'tan hem DYP hem de DSP listesinde yeraldı.

  Güven, olayı ertesi gün gazetelerden öğrendi. Şırnak'ın DYP listesinde de adını gören Güven, skandalın isim benzerliğinden kaynaklanmadığını anlayınca, Çiller'e mektup yollayarak, ‘‘Partinize milletvekili adaylığım için herhangi bir başvurum bulunmamaktadır. Zaten partinizin üyesi de değilim. Bu sıralamanın bir yanlışlık sonucu olduğu inancındayım’’ dedi.

  Güven YSK'ya da bir mektup yazarak, durumun düzeltilmesini istedi. Ecevit'e de bir mektup yazan ve açık adresini belirten Güven, ‘‘Bu karışıklığı YSK'ya bildirdim. Hiçbir dahlim olmayan bu yanlışlığı bilgilerinize sunuyorum. Adayınız olmaktan gurur duyuyorum’’ bilgisini aktardı.

  LİSTE OYUNU

  Güven Hürriyet'e de ‘‘Bana oyun oynadılar. Bunu oyunu kimin oynadığını bilmiyorum. Seçmenime karşı perişan ve mahcup oldum’’ dedi. DYP listesinden isminin çıkarılması için Ankara'ya gelerek, YSK yetkilileriyle de görüştüğünü söyleyen Güven, ‘‘Benim DYP'den müracaatım yok, DYP'nin üyesi de değilim. Listeye konduğumdan haberim de yok. Taban beni DSP'den yana destekliyor. Benim 6-7 bin seçmenim var. Bunu, beni engellemek için yapmışlardır. Memleketime gitmeye utanıyorum’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı