Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meme kanserinde hap dönemi

  Birce BORA / LONDRA
  25.06.2013 - 11:48 | Son Güncelleme: 25.06.2013 - 12:06

  Angelina Jolie gibi genetik olarak meme kanseri olmaya meyilli kadınların, mesektomi yaptırmak yerine her gün alacakları "Tamoxifen" adlı hapla kanserden korunabilecekleri açıklandı.

  Uzmanlar meme kanseri tedavisinde uzun süredir kullanılan bu ilacı beş yıl boyunca düzenli olarak kullanmanın, kansere yakalanma riskini üçte bir oranında azaltacağını ve ilacın sağlayacağı korumanın 20 yıl boyunca devam edeceğini belirtti.
   
  Tamoxifen’in yanı sıra, menopoz döneminde kadınlarda görülen kemik erimesini tedavi etmek amacıyla kullanılan "Reloxifene" adlı ilacın da meme kanserine karşı bir tedavi olarak kullanılabileceği açıklandı.
   
  Oldukça ucuz olan ilaçları, ailesinde meme kanseri vakalarına rastlanan kadınlara, meme kanserine karşı önleyici bir tedavi olarak yakında sunmaya başlayacak olan İngiltere Sağlık Sistemi NHS, bu sayede ülkedeki meme kanseri vakalarını önemli oranda azaltmayı umduklarını açıkladı.
   
  Doktorlar, önleyici ilaç tedavisinin menopozunkilere benzeyen yan etkileri olabileceğini ancak bu etkilerin ilk altı ayın ardından kaybolacağını açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı