"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Meme kanseri başa gelince bilgilendik

Sevgili Güzin abla, toplumu bilinçlendirmek konusunda duyarlı çalışmalarınızı yürekten desteklediğimi belirtmek isterim. Köşenizi okudukça aslında toplumumuzun pek çok konuda bilinçsiz ve bilgisiz olduğunu görerek, üzülmemek elde değil.

Bizler ne yazık ki tüm toplumun çevremizde bulunan insanlardan meydana geldiğini sanıyoruz. Biz de örneğin meme kanseri konusunda ne kadar bilgisiz olduğumuzu, annemiz bu hastalığa yakalandıktan sonra öğrendik.

O ana kadar bu hastalık hakkında en ufak bir bilgi sahibi değildik. Böyle şeylerin yalnız başkalarının başına geldiğini sanıyorduk. Annemiz kadın doğum uzmanına ilk gittiğinde menopozdan sonra mamografi çekilmesi gerektiği belirtilince, mamografide acı gerçekle karşılaştık.

Şükürler olsun ki annem şanslıydı. Çünkü erken teşhis sayesinde ameliyat edildi ve kurtuldu. Doktorlar kız kardeşimin ve benim de risk altında olduğumuzu söylediler.

Ben 30, kız kardeşim de 27 yaşında olmamıza rağmen hemen ultrason çektirip rahatladık. Her sene de aynı muayeneden geçip kendimizi kontrol altında tutacağız. Evet risk altındayız ama, her yıl kontrolden geçeceğimiz için diğer insanlara oranla tedavi şansımız yüksek.

Sonuçta okurlarınıza şunu aktarmak istiyorum:

20’li yaşlardaki tüm genç kız ve kadınlar elleriyle kendi kendilerini sık sık muayene etsinler.

30’lu yaşlarda ise ultrasonografiyle kontrol edilsinler, ancak bir kuşku görülürse mamografi çektirsinler. Menopoz sonrasında ise mutlaka yılda bir mamografi yaptırmayı adet edinsinler.

Meme kanseri, erken teşhis sayesinde tedavisi mümkün olan bir hastalık. Meme kanseri hakkında ayrıntılı bilgileri benim tesadüfen keşfettiğim internet’teki www.meme-kanseri.com sitesinde bulmak mümkün.

RUMUZ: BİLİNÇSİZ

Sevgili okurum, evet ne yazık ki, biz toplum olarak olayları sadece kendi dar çerçevemizden, dar çevremizden bakarak değerlendirebiliyoruz ancak.

Anneniz gerçekten şanslıymış. Ne mutlu ki, sizin gibi aydın ve zeki kızları var... Bu bilgileri okurlarıma aktarıyorum ve size de teşekkür ediyorum. Ben de bu konuya şunu ekleyeceğim:

Mamografiden önce doktor muayenesi (elle muayene) ve sonografiyle muayene yaptırmak, eğer kuşku duyuluyorsa, mamografiye başvurmak gerçekten çok yararlı.

Ancak uzmanlar sık sık mamografi yaptırmaya da pek sıcak bakmıyorlar artık. Kadınların, genç yaştan itibaren düzenli olarak kadın doğum uzmanlarına başvurup, en az iki yılda bir hem jinekolojik açıdan hem de meme kanseri açısından muayene olmaları çok çok önemli..

Biz kadınlar sağlığımızı önemsemek zorundayız. Çünkü tüm aileye biz bakıyoruz.

İhtiyacı olan okullar için kitap topladık

Sevgili Güzin Abla, bizler Ankara Özel Medart Tıp Merkezi çalışanları olarak, kendi aramızda kitap kampanyası düzenledik ve bunları ihtiyacı olan okullara göndermek istiyoruz.

Köşenizde faks ve telefon numaramızı yayınlarsanız bize ulaşabilirler. Bu konuda bize destek olacağınıza inanıyoruz. Teşekkür ediyoruz.

Topladığımız ve dağıtmak istediğimiz kitaplar:

n İlköğretim, lise ders ve test kitapları

n Ansiklopediler ve dergiler

n İngilizce kitap, sözlük ve dergiler

n Türkçe sözcükler

n ÖSS hazırlık test kitapları

n AÖF ders kitapları

n Hikaye, roman, masal kitapları

Özel Medart Tıp Merkezi

Tel: 0 312 284 84 34

Fax: 0 312 284 55 45

Ne kadar güzel ve kutsal bir şey yapmışsınız sevgili dostlar.

Binlerce mail arasından mailinize cevap verinceye kadar biraz zaman geçti, ne yazık ki... Ama görür görmez yayınlıyorum.

Size sonsuz mutluluklar.

Üvey babam yüzünden sokaklara düştüm

Sevgili Güzin abla, 20 yaşında bir kadınım. 15 yaşındayken üvey babamın arkadaşları tarafından tecavüze uğradım. Sırf bu nedenle eğitimim yarıda kaldı, kendime olan güvenimi yitirdim.

20 yaşına gelmeme rağmen o olayı hala unutamıyorum. Psikolojim bozuldu. O olaydan sonra evden kaçmıştım. İnan Güzin abla, o iki zorba yüzünden sokaklarda da başıma gelmeyen kalmadı. Ben hala o günü yaşıyorum, o kabus asla aklımdan çıkmıyor.

Kendimi olgunlaştırmak istiyorum, kendime olan güvenimi geri kazanmak istiyorum artık ama bu psikolojiyle nasıl olgunlaşırım ablacığım? Bana bu kötülüğü yapanlara her gün lanet okuyorum.

Ne dersiniz, kendimi toparlayabilecek miyim?

RUMUZ: MELEK

Elbette kendini toparlayabileceksin kızım, ama keşke evden kaçacağına durumu annene ve yakınlarına anlatıp, o aşağılık insanların ceza görmelerini sağlasaydın. Onları savcılığa şikayet etmek için büyüklerinden yardım istemeliydin. İnan üvey baban gibi insanlar yüzünden uykularım kaçıyor, gün geçmiyor ki, bu tür öyküler mail kutuma yağmasın.

Artık gerçekten isyan edecek hale geldim. Ne oldu bizlere böyle, başta namus mevhumu olmak üzere tüm kutsal değerlerimizi kaybetmek için ne yaptık?

Umarım annen, o (Adam demeye dilim varmıyor ama), o adamla hala evliliğini sürdürmüyordur.

Sen de eğitimini tamamlamalı, çalışmalı, para kazanmalı ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmelisin. Güçlü bir kadın ol ki, artık hiç kimse sana kötülük yapamasın kızım. Seni kucaklıyorum.
X