SAKARYA HABERLERİ

Meme Kanseri Ameliyatlarında “Meme Koruyucu Cerrahi” Uygulanıyor

IHA
08.09.2015 - 14:32Son Güncelleme : 08.09.2015 - 14:33

ÖZEL ADATIP HASTANESİNDE MEME KANSERİ AMELİYATLARINDA "MEME KORUYUCU CERRAHİ" UYGULANIYOR.

IHA

Özel Adatıp Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Zahide Kurt ve Op. Dr. Metin Şenol’un önderliğinde görev yapan Genel Cerrahi ekibi, ameliyat esnasında patoloji yardımıyla, ‘meme koruyucu cerrahi’ uyguluyor.
Hastalarının kendilerine memede kitle şikayetiyle başvurduğunu söyleyen Op. Dr. Zahide Kurt, “Yaptığımız kalın iğne biyopsisi sonucunda, meme kanseri saptamamız üzerine ve kitle küçük olduğu için koltuk altına yayılım göstermediği düşüncesiyle, ‘meme koruyucu cerrahi’ yapılmasına karar verdik” dedi. Ameliyat esnasında patolojinin de yardımıyla meme koruyucu cerrahiyi hastayı riske atmadan uyguladıklarını ifade eden Op. Dr. Zahide Kurt, “Meme koruyucu cerrahi uzun yıllardır büyük merkezlerde yapılmakta ve uygun hastalarda memenin tamamının alınmamasıyla neticelenmektedir. Meme koruyucu cerrahi yaparak, koltuk altlarına yayılım olup olmadığını ameliyat esnasında patolojiyle birlikte değerlendiriyoruz ve böylece meme alınmadan koltuk altındaki bezeler temizlenerek operasyon sonlandırılıyor” şeklinde konuştu.
Memenin tamamının alındığı normal meme kanseri ameliyatları ile meme koruyucu cerrahinin uygulandığı ameliyatlar arasında, kanserin tekrarlama riski açısından hiçbir fark bulunmadığını dile getiren Op. Dr. Zahide Kurt, “Koltuk altı bezeleri her hasta da alınmak zorunda değildir; en son tedavi ettiğimiz hastamızda, ameliyat esnasında yaptığımız patolojik testler sonucu, almaya karar verdik” ifadelerini kullandı. Ameliyat olan hasta Elmas Abay ise, meme koruyucu cerrahi ile ameliyat olduğu için mutluluk duyduğunu dile getirerek, “En başta moral yönünden çok iyiyim. Bir parçamın eksilmemiş olması bana güç veriyor. Ameliyatımın ertesi günü ise taburcu olup, hemen evime gideceğim. Doktoruma ve tüm ekibe teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Meme Kanseri Ameliyatlarında “Meme Koruyucu Cerrahi” Uygulanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meme Kanseri Ameliyatlarında “Meme Koruyucu Cerrahi” Uygulanıyor haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı