Ege Haberleri

EGE

  Meltem ve İmbat denize indi

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  25 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Temmuz 2012 - 16:56

  “Yüzülebilir Körfez” hedefinin önemli iki aracı “Meltem” adlı tarama gemisiyle “İmbat” adlı römorkör, Levent Marina’da törenle hizmete girdi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yüzülebilir Körfez” hedefinin önemli iki aracı 5 milyon 850 bin TL maliyetli “Meltem” adlı tarama gemisiyle 3 milyon 134 bin 393 TL’lik “İmbat” adlı römorkör, Levent Marina’da törenle hizmete girdi.
  Başkan Aziz Kocaoğlu, Körfez’in 16 dereden malzeme geldiğini anımsattı, “Denizin dolması sürerse İzmir bir gün Milas olacak, Efes olacak. Ondan sonra törenlerle kanallar açılacak, ihaleler yapılacak vesaire. İzmir tarihi bir kent olduysa, hala yaşıyorsa bu yaşamını körfeze ve denize borçludur. İzmir bir liman kentidir” dedi.
  Kocaoğlu, liman derinleştirilmesi ile ilgili Devlet Demiryolları ile çıkılan ihalenin kasım ayı sonunda sonuçlanacağını da anlatarak şunları söyledi:
  “İzmir Körfezi’nin ne olacağı, nasıl bir proje ortaya çıkacağı belirlenecek ve ÇED raporu da alınacak. Biz kendi görevimizi yapacağız ve kısa zamanda temizlenen Körfez’de hep birlikte yüzeceğiz, hatta yüzmekten öte birlikte balık tutacağız. Bizim dönemimizde fikirden projeye ulaşmış 70 sene önceki ‘Yüzülebilir Körfez’ hedefi hayalimiz gerçekleşirse İzmir çevre alanında dünyanın en saygın,

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı