"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Melo cuk oturdu

MELO, Galatasaray’ın üstüne dikilmiş gibi bir transfer.

Sipariş etseniz, “Bana öyle bir futbolcu bulun ki; hem hücuma katkı sağlayıp ara sıra gol atsın, hem defansif olarak etkili oynasın, hem de takım ruhu taşısın” diyerek tarifini verseniz bu kadar isabet sağlanırdı herhalde. Dün de gayet başarılıydı ancak Ankaragücü maçı özelinde söylemiyorum bunu.
Dün akşam için faydalı oynayanlar listesi yapsak Kazım’ı ilk sıraya yazmak, pek tabii Engin’den ve biraz Selçuk’tan bahsetmek, neredeyse sıfır hatayla maçı noktalayan Ujfalusi’ye şapka çıkartmak ve 12’inci dakikada yaptığı kritik kurtarışı hatırlamak gereken Muslera’yı yazmak gerek.

* * *

Geçen hafta kazanan 11’i sadece Muslera değişikliğiyle sahaya süren Fatih Terim, haklı olarak istikrar arıyor. Takımın en büyük ihtiyacının birlikte maç oynamak, deneyim kazanmak ve kaynaşmak olduğu düşünülürse doğruyu yapıyor.
Defans ve orta sahanın giderek oturduğunu gözlemek mümkün.
Ufak tefek, az sayıda “titreklik” anlarını saymazsak büyük ölçüde iyi bir maç çıkardı Galatasaray.
Deplasman fobisini üzerinden atmak, “içeride ve dışarıda kazanan takım” kimliği için temel döşemek önemli.Ankaragücü sıkıntılı bir dönem yaşıyor, kadro erozyonuna uğradı ama yine de Başkent’te 3 gol atıp gol yemeden 3 puanla dönmek her zaman önemlidir.

* * *

Riera, Eboue gibi isimlerin katkılarının artacağı günler de gelecek elbette. Milli maç arasında uyum sürecini hızlandırabilirse Galatasaray’ı geçtiğimiz birkaç sezonki sıkıntılarından kurtulmuş, yeniden adı ve geçmişi gibi büyük hedeflere koşarken göreceğimizi umuyorum.
Eksikler yok mu?
Elbette var. Ama koşan, bol pas yapan, yeri geldiğinde pres yapabilen, topa daha fazla hakim olan, kalesini iyi savunan bir takımın ilk ışıkları beliriyor ufukta. Bu umut da eksikleri kapatmaya fazlasıyla yeter.

“Bana öyle bir futbolcu bulun ki; hem hücuma katkı sağlayıp ara sıra gol atsın, hem defansif olarak etkili oynasın, hem de takım ruhu taşısın” diyerek tarifini verseniz bu kadar isabet sağlanırdı herhalde.

X