Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Melissanidis mert sporcudur

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bolulular, ölen sporcumuz Canbaş'ın arkadaşı Yunanlı gence sahip çıktı

Sydney Olimpiyatları'nda cimnastik elemelerini kazandıktan sonra antrenörünüyle dudaktan öpüştüğü için, Atina'da tartışmalara neden olan Yunanlı sporcu İoannis Melissanidis'e Bolulular sahip çıktı. 6 yıl önce trafik kazasında yitirdiğimiz Murat Canbaş'ın yakın arkadaşı olan Melissanidis, kazandığı ilk altın madalyayı Bolu'ya gelerek Canbaş'ın ailesine hediye etmişti. Bolulular, ‘‘İoannis, mert bir sporcudur. Kendisinin bu hareketini aşırı sevincine bağlıyoruz’’ dediler.

Olimpiyatlarda erkekler ycimnastik arışmasında finale çıktıktan sonra erkek antrenörü Hristos Kasiolas'ı dudaklarından öpen Yunanlı sporcu İoannis Melissanidis'i Türkiye, 1994 yılı Mayıs ayında 19 yaşındayken Bolu'da trafik kazasında ölen Balkan, Avrupa ve Akdeniz oyunları cimnastik şampiyonu sporcumuz Murat Canbaş'ın yakın arkadaşı olarak tanıdı. Melissanidis, Canbaş'ın ölümünün ardından Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası'nda kazandığı madalyayı binlerce kişinin huzurunda, ‘‘Murat benim can arkadaşımdı. O sağ olsaydı, ben yine ikinci olurdum. Onun yokluğunda kazandığım madalyayı içime sindiremiyorum’’ diyerek gönüllerde taht kurmuştu. Türkiye'de büyük yankı bulan bu davranışının ardından Bolu'ya davet edilen Yunanlı cimnastikçi, Canbaş'ın ailesi ile görüşerek Boluluların büyük sevgisini kazanmıştı. Bu görüşme sırasında Melissanidis, kazandığı madalyasını Canbaş'ın ailesini vermişti. 1994 yılındaki ziyaret sırasında, dönemin Cimnastik Federasyonu Başkanı Atilla Örsel ile Gençlik Spor İl Müdürü Saip Garipoğlu da bulunmuşlardı.

Sydney Olimpiyatları'nda finale kalmasının ardından erkek antrenörü Hristos Kasiolas'ı dudaklarından öpmesinin doğru olmadığını belirten Bolulular, ‘‘Biz Melissanidis'in cinsel bir sapma içinde böyle bir tavır sergilediğini düşünemiyoruz. O mert bir sporcuydu. Onun her başarısını, Murat Canbaş'ın başarısı gibi sevinçle karşılıyoruz. Keşke heyecanlarına hákim olup böyle bir hareket yapmasaydı’’ diye konuştular.

Dönemin Gençlik Spor İl Müdürü, şu anda DYP Bolu İl Başkanı olan Saip Garipoğlu ise, sportif faaliyetlerde bu tür görüntüleri yadırgamamak gerektiğini söyledi. Garipoğlu, ‘‘Geçmişte görevim gereği, birçok yurtdışı müsabakalarda bulundum. Oralarda da buna benzer görüntülere şahit oldum. Ben bunda yadırganacak bir taraf göremiyorum. Çünkü bu örf ve adetlerden kaynaklanan, sevincin gösterilmesi içinde yorumlanmalıdır. Abartılacak bir tarafı yok. Biz sevinç anında nasıl yanak yanağa öpüşüyorsak, bunlar da zaman zaman sevinçlerini böyle gösterebiliyorlar. Bu öpüşme de kısa bir an içinde oluyor’’ dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz