« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Melis atlamadı çünkü

Uzun atlamada 3’üncü en iyi derece ile çıktığı finalde, “Sakatım” diye yarışmayan atletimizin neden atlamadığı sorusu yanıtını buldu.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

ATLETİZM’de Karin Melis Mey şoku…. Melis, Londra 2012 Olimpiyatı’nın uzun atlama seçmesinde 6.80’lik derecesi ile serisinde finale birinci olarak çıkmıştı. Ancak G.Afrika asıllı Milli Atletimiz Mey, final müsabakasına ısınırken yanındakilere “Belimde ağrılar var. Bu durumda yarışamayacağım” diyerek herkesi hayretler içinde bırakıp finale çıkmadan yarıştan çekilip tribüne çıkmıştı. O gün herkes Karin Melis Mey’in belindeki sakatlığı nedeniyle yarıştan çekildiğini düşündü ve olay kapandı.

Kendi serisinde birinci, genel sıralamada üçüncüydü

HÜRRİYET bu olayın perde arkasını araştırdığında ise bakın ortaya neler çıktı...
Melis final öncesi ısınırken sakin ve kendinden emindi. Kendi serisinde birinci, genel serilerde en iyi üçüncü derece ile finale çıkmış ve diğer atlama haklarını bile kullanma gereği duymamış bir atlet, zorlanma olmadan nasıl sakatlanırdı? Önceden ciddi bir sakatlığı vardı ve bu mu nüksetmişti?

Yanına bir görevli geldi ve...

İşte bu noktada, isimlerini açıklamak istemeyen olimpiyattaki otoriteler ilginç ifadeler kullandı: “Karin jogunu atmış, cimnastiğini yapmıştı. Çivili ayakkabısını giyip ısınma atlayışları yapacaktı.  Ama kısmet olmadı. Çiviliyi giymeden önce yabancı bir kişi yanına gelip bir şeyler söyledi. Ne olduysa bundan sonra oldu.

Soru işareti çok

Karin Melis Mey’in çok iyi durumda olduğu açıktı. Birincinin 7.12, ikincinin 7.07, üçüncünün ise 6.89 metre derece yaptığı finalde madalya şansı hayli yüksekti. Çeşitli dedikodular yayılmaya başladı. Bir atletin “takoz” da kalması, ısınırken sakatlanması, akla ilk “doping” iddialarını getirirdi. İşte bu iddialar gündeme bomba gibi düştü.

Numune pozitif mi çıkmıştı?

Karin Melis Mey niye atlamamıştı?, Nedeni doping miydi? Isınırken yanına gelen görevli ona neler söyledi? Karin Melis Mey olimpiyatlardan çok kısa süre önce girdiği bir yarıştan sonra doping testine alınmıştı. Acaba o numune pozitif mi çıkmıştı?, Karin, o doping testinin sonuçlarını biliyor muydu?, Atlasaydı, madalyası elinden alınacağını bildiği için mi sakatım dedi?”

Otoriteler: Sakatlık ihtimali çok zayıf

Otoritelere göre; bir atletin yarış öncesi çivili ayakkabısını giymeden, atlayış da yapmadan durup dururken sakatlanması atletizm tarihinde görülmüş bir olay değildi. Diğer bir ayrıntı da şöyle anlatılıyor: “Final derecesini seçmelerde tek seferde çok güçlü bir atlayışla geçip diğer atlayışlara girmeyen bir atletin sakatlanma ihtimali çok zayıftır.”Güney Afrika asıllı Dünya üçüncüsü  milli atletemiz Karin Melis Mey  seçmedeki 6.80’i o kadara rahat bir atlayışla geçmişti ki herkes finalde ondan 7 metrenin üzerinde bir derecenin sonucunda kürsü bekliyordu. Ama olmadı.

Fenerbahçe Melis ile ilişkisini kesti

Fenerbahçe Kulübü Atletizm Şube Sorumlusu Fikret Çetinkaya, sporcusu Karin Melis Mey ile yolları ayırdıklarını söyledi. Çetinkaya “Kulüp olarak Melis’e 2 bin 500 TL aylık veriyoruz. Ancak bu sporcumuz Dünya üçüncülüğünden başka bizleri mutlu edemedi. Olimpiyat öncesi bile Türkiye Şampiyonasında genç bir atlete geçilmesi bizleri düşündürdü. Genç bir atlete geçilen bir yıldıza bu parayı vermenin yazık ve günah olacağından kendisini bıraktık” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.