KAYSERİ HABERLERİ

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç:

IHA
31.07.2015 - 15:32Son Güncelleme :

MELİKGAZİ BELEDİYESİ AĞIRNAS

IHA

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ağırnas Mahallesi aynı zamanda Mimar Sinan’ın doğduğu yer olarak bilindiğini ve yeraltı şehrinin Aşağı Pınar mevkiinde olup milattan önceki yıllarla tarihlendirildiğini söyledi.
Melikgazi İlçesinin bir tarih şehri, doğal sit alanı, modern şehirleşmenin öncüsü ve bir kültür şehrinin merkezi olduğunu belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Ağırnas Yer altı şehrinin milattan önce 4 bin’li yıllara dayandığını bunun için dünya tarihine ışık tutan bir bilgi hazinesi olduğunu kaydetti. Ağınas yerleşim alanı sadece Melikgazi veya Anadolu için değil Dünya Kültür Mirası için çok önemli ve özel bir konumda olduğunu hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “Ağırnas Bölgesi Melikgazi Belediyesi’nin korunması, kollanması ve tanıtımı kapsamındadır. Ağırnas sadece bir yerleşim yeri değil, tarihi ve mimari ev tarzı, Mimar Sinan’ın doğduğu ev, doğal güzellikleri bitki türü ve yer altı şehri ile adeta bir turizm ve kültürünün merkezidir. Melikgazi Belediyesi olarak Ağırnas’ın tanıtımı ve bir cazibe merkezi olması için gerekli proje çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda Yeraltı Şehri için kültür gezi yolu belirlenmiştir. 3 ayrı yer altı şehri bulunan ve 4 katlı olan bu doğal ve tarihi mekânlar gün yüzüne çıkarılarak işlevlik kazandırılacaktır. Sadece yer altı şehri olarak değil, bölgeye özgü ev eşyaların sergilendiği müze, sergi salonu, konser salonu ve açık alan kahvehaneleri ile adeta bir dinlenme merkezi haline de getirilecektir.”
Ağırnas Yer altı Şehri için şu anda proje değerlendirilme çalışmasının tamamlandığını ve Mimarsinan evi, 3 yer altı şehri, sanatsal ve kültürel Ağırnas evleri, doğal dinlenme alanları ile bir bütün olarak değerlendirileceğini ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi belediyesi olarak Ağırnaslıların Melikgazili olmanın farklılığını yaşadığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:31
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı