Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Melih Gökçek maddi manevi yanımızda'

30 Ağustos'da yapılan genel kongre sonrası Ankaragücü Kulüp Başkanlığı'na seçilen Ahmet Gökçek, 4 aylık süre zarfında karşılaştığı zorluklar ve gelecekten beklentilerini anlattı.

Ercan ATA / ANKARA (DHA)
SON GÜNCELLEME

Senelerdir Ankaragücü'ne karşı bir sevgi beslediğini belirten Ankaragücü Kulüp Başkanı Ahmet Gökçek, "Bize Ankaragücü sevgisini aşılayan babamdır. Sayın Onursal Başkanımız Melih Gökçek'in Ankaragücü'ne başkan olma isteği vardı. Fakat son zamanlarda hem belediye başkanlığı hem de kulüp başkanlığı olamama yönünde bir karar çıktı. Ve sayın Melih Gökçek'in bu arzusu gerçekleşemedi. Yaklaşık 7 senedir Ankaraspor yönetiminde görev aldım. Burada edindiğim tecrübeleri Ankaragücü'ne aktarmak için başkanlığa adaylığımı koydum ve bu şerefli görev bana nasip oldu. İnşallah uzun yıllar bu görevi sürdürmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

"MELİH GÖKÇEK, MADDİ MANEVİ BİZİ DESTEKLİYOR"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Ankaragücü'nü maddi ve manevi anlamda desteklediğini ifade eden Akmet Gökçek, "Sayın Melih Gökçek gerçek bir Ankaragücü taraftarı ve aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. Ankaraspor'u amatör ligden alıp süper lige çıkardı. Şimdi ise asıl hedefi olan Ankaragücü için maddi ve manevi çalışmalar yapıyor. Ocak ayının 3'nde bir kongremiz var. Eğer göreve devam edersek maddi anlamda somut olarak ciddi gelir getirecek planlarımız var. Burada en büyük desteği Sayın Melih Gökçek verecek. Maddi anlamda Ankaragücü rahat bir nefes alıp önünü görecektir" diye konuştu.

"BEKLEDİĞİMİZİN ÇOK ÜSTÜNDE BİR BORÇLA KARŞILAŞTIK"

Yönetim olarak göreve geldiği günden itibaren beklenilenden çok daha fazla bir borç ile karşılaştıklarını itiraf eden Gökçek, "Biz Ankaragücü'nü sıfırdan değil eksiden aldık. Geçmişde yaşanmış şeyler Ankaragücü'nü sıkıntıya ve dar boğaza sokmuştur. Biz beklediğimizin çok üstünde bir borç tablosuyla karşılaştık ama yine de elimizi taşına altına soktuk. Mart ayından itibaren bu sorunları çözmeye başlayacağız" şeklinde konuştu.

"BEN HİÇBİR ANTRENÖRÜN İŞİNE KARIŞMADIM, KARIŞMAM"

Hayatta edindiği tecrübeler sonucu prensip olarak kimsenin işine karışmadığını ve bunu kulüp yönetiminde de sergilediğini dile getiren Ankaragücü Kulüp Başkanı Gökçek, "Biz elimizden geldiği kadar faydalı futbolcuları Ankaragücü'ne kattık. Ankaraspor küme düşürültükten sonra sadece o futbolculara transfer izni verildi. Biz göreve geldikten sonra sadece 2 günümüz vardı transfer için. Sadece Ariel Broggi ve Volkan Arslan'ı dışarıdan getirdik. Biz de Ankarasporlu futbolcuları getirerek akıllıca bir iş yaptık. Ankaragücü çok ciddi anlamda iyi tesisler kazandı. Nokta atışı denilecek transferler gerçekleştireceğiz. Biri dünya çapında biri de Türkiye'de isim yapmış teknik adamlar getirdik. Yapmış olduğumuz transfer çalışmalarında ilk önce antrenörün ismi soruluyor ve biz de rahatlıklar hocamızı söylüyoruz. Sahada oynayan futbolcuları yönetim değil antrenör belirliyor. Biz yönetim olarak Hikmet Karaman'a da sonraki teknik direktörlere de karışmadık. Prensip olarak kimsenin işine karışmam çünkü sonunda başarısızlık yine yönetime kalır. Başkan başkanlığını antrenör antrenörlüğünü masör masörlüğünü yapmalıdır. Eğer öyle birşey yapmış olsayım ilk önce Hikmet Karaman bunu dile getirirdi." ifadelerini kullandı.

"ANKARAGÜCÜ ESKİ YÖNETİCİLERİNDEN SADECE 4-5 KİŞİ İLE SORUN YAŞADIK"

Ankaragücü'nün eski kulüp yöneticilerinden sadece birkaç kişi ile sorun yaşadıklarını vurgulayan kulüp başkanı Ahmet Gökçek, "Sayın Cemal Aydın bu oluşumda en büyük pay sahiplerinden biridir. Biz yönetime geldikten sonra Cemal Aydın'ın yönetime soktuğu kişilerle fikir ayrılığına girdik. Transferin son zamanında bazı yönetici arkadaşlar imza atmakta direndi. Biz Ankaragücü için transfer yapmaya çalışırken onlar karşı çıktılar. Bunlar çok ciddi meselelerdir. Sanki yeni gelen yönetim eski yönetimle karşı karşıya gelmiş gibi oldu. Biz sadece 4-5 kişi ile sorun yaşadık. Diğer yönetici arkadaşlar hala bize destek olmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"DOĞRULUĞUNA İNANDIĞIMIZ BORÇLARI ÖDERİZ"

Ankaragücü'ne yönetim olarak talip olduklarında beklenilenden çok daha fazla bir borç ile karşılaştıklarını söyleyen Ahmet Gökçek, "Bize zamanında söylenilen borç oranı şimdiki borç oranının 5'te biri. İcraların geldiği doğru ama biz bu borçların nereden geldiğini öğrenmeden ödeme yapmak istiyoruz. Çoğu borç diye getirilen belgelerin sadece karşı tarafta kanıtı var. Bizim de kafamızda bazı kuşkular oluşuyor. Sonuçta bu Ankaragücü'nün parasıdır ve biz bu parayı boşa harcayamayız. İnce eleyip sık dokumak zorundayız. Doğruluğuna inandığımız borçları ödüyoruz ve böyle devam edeceğiz. Görevde olduğumuz için bu paraları ödemek zorundayız. Ama doğruluğuna inandığımız taktirde. Bankalardan alınan kredilerin nereye ödendiği konusunda tam anlamıyla bu kredileri ödeyeceğiz. 2011 yılının sonuna kadar maalesef Ankaragücü'nün hiçbir yerden geliri yok. Çünkü gelecek para temlit altında. Biz şu anda tamamen kendi imkanlarımızla birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Ocak ayı içinde ödemelerimiz var. Bunun için de çalışmalarımız sürüyor. Kongreden sonra ilk hafta transfer ve diğer borçlar için yönetici arkadaşlarımız kolları sıvayacak." diye konuştu.

"İLERİKİ ZAMANDA KULÜBE TEMLİK KOYDURACAĞIZ"

Cemal Aydın ve Cengiz Topel Yıldırım'ın Ankaragücü'nde kendi adlarına temlikleri olduğunu hatırlatan Ankaragücü Kulüp Başkanı Ahmet Gökçek, "Ama bunların kime ve nasıl verildiği doğrulanmadan ödenmeyecek. Biz kendilerine yazılı ve sözlü olarak nasıl ödendiği konusunda sorularımızı ilettik ve en kısa zamanda cevap bekliyoruz. Başarı için büyük bir sorumluluk içerisindeyiz ve onların da bu sorumluluk içerisinde hareket edeceğini düşünüyorum. En kısa zamanda da bu sorunların son bulacağını düşünüyorum. Ben kulübe temlik koymadım. Yönetimin vermiş olduğu ciddi rakamlar var ve önümüzdeki günlerde temlik koyabiliriz. Ama bundan önceki temlikler gibi olmayacak. Biz bütün harcamaları banka üzerinden resmi bir şekilde yürütüyoruz. Yarın başka bir yönetim geldiğinde kulübün mali yapısına baktığında herşeyi şeffaf bir şekilde görmesi gerekiyor. Bizim çektiğimiz en büyük sıkıntı da bu zaten. Önceden yapılan harcamaların çoğu kayıt altına alınmamıştır." dedi.

"DÜNYA KULÜBÜ OLMAMIZ İÇİN SARAYKÖY TESİSLERİ ŞART"

Sarayköy Tesisleri'in Türkiye'nin değil dünyanın en büyük ve modern tesisi olduğunu belirten Gökçek, "Biz sadece bugünü değil geleceği de düşünüyoruz. Ankaragücü ileriki zamanlarda Türkiye'de futboldan sorumlu tek takım olacak ve futbolcu pazarı haline gelecek. Bu da Beştepe tesislerinde gerçekleştirilemez. Bu tesisleri bize kiraladığı için Sayın Melih Gökçek'e teşekkür ediyoruz. Biz birgün gideceğiz ve bu tesisler Ankaragücü'ne kalacak. Beştepe ve Tandoğan tesislerinden de vazgeçmemiz mümkün değil. Kongreden sonra iki tesisi de en modern şekilde düzelteceğiz. Ankaragücü'nün ismine yakışmadığı için biz bu tesisleri baştan yaratacağız. Türkiye'nin gücü olmak istiyorsak bu iki tesisin de Ankaragücü'ne yakışır hale getirilmesi lazım. Biz çok iyi niyetle çalışıyoruz. Kendi ismini ön plana çıkarmaya çalışan ve bu kulübün adını kullanmış o kadar çok insan varki. Bir çivi bile çakmadıkları halde Ankaragücü için çıkıp konuşuyorlar. Konuşmaları için en az bizim kadar çalışmaları gerekiyor. Biz her zaman eleştiriye açığız ama laf olsun diye yapılan eleştiriler Ankaragücü'ne zarar verir. Bu tür insanlar aciz insanlardır. Ben kendime ve yönetimime çok güveniyorum. Zamanla herkes bizim ne yapmak istediğimizi görecek ve hak verecek." şeklinde konuştu.

"ŞEFFAF BİR KULÜBÜZ, İSTEYEN BİZİ DENETLEYEBİLİR"

Ankaragücü'nde yaşanan denetleme kurulu sıkıntılarına değinen başkan Ahmet Gökçek, "Biz denetleme kuruluna evrakları teslim etmedik çünkü bu evrakları bizimle birlikte denetlemeyi kabul etmediler. Neden karşı çıktıklarını anlamadık. Daha sonra kendilerine gün verdik fakat onlar denetlemeye gelmedi. Biz de bunu noter huzurunda bunu tasdik ettirdik. Tekrar bizden gün istediler ve biz şu anda denetlenmeyi bekliyoruz. Biz şeffaf bir kulübüz ve kaçmaya, kendimizi saklamaya niyetimiz yok. İsteyen gelip bizi denetleyebilir." dedi.

"CEMAL AYDIN, KONGREDE ADAY OLMAYACAK KADAR SAMİMİ BİRİDİR"

Demokratik bir ülkede yaşadığımızı ve kongrede karşısına rakip adayların çıkması kadar doğal birşey olmayacağını ifade eden başkan Gökçek, "Ankaragücü'ne neler katacaklarını anlatırlar. Ben seçimle geldim ve tekrar bu seçimle delegeler kimi isterse o başkanlığa gelir. Cemal Aydın'ın bu işe gireceğini zannetmiyorum ve en başından beri onun bu işlerde samimi olacağına inanıyorum. Delegeler kimi Ankaragücü'nün başında olmasını istiyorsa onu başkanlığa getirecektir." diye konuştu.

Dernek masası ve tüzük gereği resmi olarak kongre tarihinin bildirmemesi durumunda kongreyi gerçekleştiremeyeceklerini hatırlatan Ahmet Gökçek, ortaya atılan iddaaların her zamanki gibi spekülasyondan ibaret olduğunu söyledi.

"BİRKAÇ KİŞİ HARİÇ MEVCUT YÖNETİM İLE YOLA DEVAM"

Mevcut yönetimin büyük çoğunluğu ile yola devam edeceklerini belirten kulüp başkanı Ahmet Gökçek, "Mevcut yönetim ile yola devam edeceğiz ama çalışmak istemediğimiz bazı arkadaşlarımız var ve bunu bana yönetici arkadaşlarımız da dile getirdi. Dışarıdan yönetime sokmak istediğim kişiler de var. Bunu da yönetici arkadaşlarımla paylaşacağım ve kabul ettikleri taktirde o kişilere teklif götüreceğiz. Birkaç isim haricinde diğer isimlerle devam edeceğiz. Şu anda çok pozitif şekilde çalışmalarımız sürüyor. Böyle de devam edecektir" dedi.

"100. YILDA ŞAMPİYON OLMAK KOLAY DEĞİL"

Bundan sonra Ankaragücü için konulan hedefleri sıralayan Ahmet Gökçek, "Bu sene Türkiye Kupası'nda finale çıkmak ve ligde ilk 8'e girmek istiyoruz. Herkes 100. yılda şampiyonluk bekliyor ama bu işler o kadar kolay değil. Allah nasip ederse biz şampiyonluk için önümüzdeki senenin kadrosunu bu aydan itibaren kurmaya başlayacağız. Önümüzdeki sene şampiyonluk için olmasa da avrupa kupasında yer alacak bir Ankaragücü oluşturacağız. Mart ayından itibaren somut gelirler gelmeye başlayacak ve birkaç yıl sonra Türkiye'de en çok konuşulan takım Ankaragücü olacaktır" şeklinde konuştu.

"BAŞARI İÇİN TARAFTARIMIZDAN SABIR BEKLİYORUZ"

Son olarak Ankaragücü taraftarına seslenen kulüp başkanı Ahmet Gökçek şunları söyledi:

"Ankaragücü'nün takım olarak ekonomik anlamda hiçbir sıkıntısı olmayacak. Dışarıya olan borçlar zaten kolay kolay bitmez. Ama içimizde maddi olarak bir sıkıntı yaşamayacağız. Çok büyük miktarda borçlarımız var ve zaman içerisinde bunu çözeceğiz ve sıkıntı yaşamamak için elimizden geleni yapacağız. Ankaragücü ve diğer kulüplere sakatsız, belasız bir sezon diliyoruz. Sabır sözcüğü kulağa hoş gelmiyor ama taraftarımızdan sabır bekliyoruz. Eğer Ankaragücü'nü sıfırdan almış olsaydık şu zaman içerisinde önemli bir yere gelirdik. Ama biz bu kulübü eksiden aldık ve kurumsallaşmaya çalışıyoruz. Ankaragücü zaman içerisinde maddi ve manevi yukarı tırmanacaktır. Taraftarımızdan daima destek bekliyor ve hepsinin yeni yılını kutluyorum" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz