« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mektup gelmedi Taurasi yandı

Basketbol Federasyonu Başkanı Demirel, sarı lacivertlilere, “Taurasi’nin doktorundan ‘modafinil Amerika’da serbest’ yazısını getirirseniz ceza almaz” dedi. F.Bahçeliler doktordan yazıyı istediler, ancak gelmedi.

Ferudun NİĞDELİOĞLU
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE Kadın Basketbol Takımı’nın süper yıldızı Diana Taurasi’nin doping testinde B numunesinin de pozitif çıktığı Basketbol Federasyonu tarafından dün resmen açıklandı. Sarı lacivertli kulüp de bu sonuca dayanarak, ABD’li sporcunun sözleşmesini feshetti. Dünyanın en iyi basketbolcusunu Fenerbahçe’den koparan doping şokunun perde arkasında son derece ilginç olaylar çıktı...

2 yıl ceza alabilir

Sarı lacivertli yöneticiler, 13 Kasım 2010’da İstanbul Üniversitesi ile oynanan maçtan sonra yapılan rutin doping kontrolleri sırasında idrar numunesinde ‘modafinil’ adlı yasaklı uyarıcı madde belirlenen Taurasi’ye, bu maddeyi nasıl kullandığını sordular. ABD’li basketbolcu, “Ülkemde serbest, orada iken kullanıyordum. Türkiye’de yasak olduğunu bilmiyordum” cevabını verdi.

Fenerbahçeliler de Taurasi’nin bu sözlerini Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’e aynen ilettiler. Bunun üzerine Demirel, “O zaman Diana Taurasi’nin Amerika’daki doktorundan ‘bu madde Amerika’da serbest olduğu için Taurasi burada iken kullanıyordu’ diye yazan bir mektup getirirseniz, ceza almaz” dedi.

Federasyon Başkanı’ndan gelen bu cevap üzerine Taurasi’nin Amerika’daki doktoruyla temasa geçen sarı lacivertliler, söz konusu yazının en kısa sürede kendilerine iletilmesini istediler. Ancak doktordan beklenen yazı gelmeyince Taurasi’nin doping yaptığı kamuoyunu duyuruldu ve ceza süreci başladı. Dünyanın en iyi kadın basketbolcusu olarak kabul edilen ABD’li yıldıza 2 yıl ceza verilmesi bekleniyor.

Yıldırım-Demirel zirvesi

Bu arada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in bugün bir araya geleceği öğrenildi. İkilinin, Fenerbahçe Ülker ile Efes Pilsen arasında geçtiğimiz pazartesi günü oynanan ve lacivert beyazlıların ‘erteleme maçında yeni transfer Jasikevicius’u oynatan Fenerbahçe hükmen yenik sayılmalı’ şeklindeki başvurusuyla ilgili görüş alış verişinde bulunacağı öğrenildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz