Mektup bitti Cottarelli gitti

Hürriyet Haber
11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

IMF ile yapılan Stand-By çerçevesinde hazırlanan ek niyet mektubu, tamamlanarak hükümete sunulurken IMF Türkiye Şefi Cottarelli de Türkiye'den ayrıldı. Ek niyet mektubunun hükümet tarafından onaylanmasının ardından, bu hafta içinde IMF'e gönderilmesi bekleniyor.

IMF ile yapılan Stand-By çerçevesinde hazırlanan ek niyet mektubu, tamamlanarak hükümete sunuldu.

Edinilen bilgiye göre, ek niyet mektubunun hükümet tarafından onaylanmasının ardından, bu hafta içinde IMF'e gönderilmesi bekleniyor.

Türkiye'de Kasım ayının son diliminde piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine, IMF Avrupa 1. Bölüm Başkanı Michael Deppler, IMF Bankacılık Bölüm Başkanı Staphen Ingves ve IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunmuşlardı.

Bu süreçte, piyasalarda yaşanan likidite sıkışıklığını aşmak amacıyla IMF tarafından Türkiye'ye, 10.4 milyar dolarlık ek mali destek sağlanırken, bu gelişmenin olumlu etkileri hemen piyasalara yansımıştı.

Cottarelli gitti

Öte yandan ek niyet mektubunun hazırlanıp hükümeti sunulduğu saatlerde Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli de Türkiye'den ayrıldı. Cottarelli, ekonomiyle ilgili olarak, "söylememiz gereken herşeyi söyledik" dedi.

Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'ndaki VIP Salonu'nu kullanan Cottarelli, daha sonra Dış Hatlar Yolcu Salonu'na gitmek için taksiye bindi.

Sade bir vatandaş gibi bagajlarını elinde taşıyan ve bilet işlemlerini kendisi yaptıran Cottarelli, Lufthansa Havayolları ile Frankfurt'a gitti.

Cottarelli, hareketinden önce ekonomiye ilişkin sorulara, "Söylememiz gereken herşeyi söyledik. Şimdi ekonomiye ilişkin birşey söylemek istemiyorum. Söylenmedik birşey kalmadı." karşılığını verdi.

Cottarelli ekonomiyle ilgili soruları yanıtsız bırakırken futbolla ilgili sorulara rahat yanıtlar verdi. İtalya'daki Fiorentina İnter maçına değinen Cottarelli "Hakan Şükür İtalya'da çok başarılı. Terim de öyle. Ama ben İnter'i tutuyorum. Ne yazık ki, dünkü maçta Terim'in takımına yenildik" diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı