Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mektup bekliyor

  Hürriyet Haber
  12 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Nisan 1998 - 00:01

  PKK lideri Abdullah Öcalan, askerlere 4 maddelik bir mektup gönderdiğini belirterek, yanıt beklediğini açıkladı. Öcalan, ‘‘Bir Türk generali mektup yazıp şunlara dikkat et dese, sen yanılıyorsun, şu hataların var dese, bu mektup iyi bir şey olur. Bir mektup bile yazamayacaksak biz neye yararız?’’ dedi.

  Mehmetçik'ten aldığı darbelerle dağılma sürecine giren PKK'nın lideri Abdullah Öcalan, Türkiye'de üst düzey yetkililere gönderdiği ateşkes mektubunun içeriğini açıkladı. Med-TV'de önceki gece yayınlanan, Yalçın Küçük'ün bulunduğu, eski MİT'çi Mahir Kaynak'ın da telefonla katıldığı tartışma programına, PKK lideri Abdullah Öcalan da telefonla katıldı. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'na gönderdiği mektup konusuna değinen Öcalan, ‘‘Kimseye ismen mektup yazmadım. İlgili kurum ve yetkililere diye yazdım. Direk gönderilmiş bir mektup değil. Dolaylı olarak ellerine ulaşmıştır. Mektubu askerlere gönderdim, çünkü Türkiye'de artık savaşı da, güncel politikayı da asker sürdürüyor. Sivillerin politikasızlığı ülkeyi bu duruma getirdi’’ dedi.

  MEKTUP 4 MADDE

  Abdullah Öcalan, ayrıntılarına girmek istemediği mektubunun 4 maddeden oluştuğunu açıklayarak, özetle bunları şöyle sıraladı:

  Kamuoyunda tanıtıldığı gibi bölücü değiliz. Ülkenin bölünmesini istemiyoruz. Ülke bütünlüğü içinde karşılıklı konuşarak sorunlarımızı çözebiliriz. Gerçekçi politika yapmamız veya Kürtlerin bağımsızlığı, sınırların değiştirilmesini istemek anlamına gelmez. Bu yanlış anlaşılıyor. Günümüz realitesine göre zaten sınırlar kör dövüşe neden oluyor. Fazla kavga etmeden Türk ve Kürtlerin çıkarlarını birleştirmek lazım.

  Devleti yıkmak gibi bir niyetimiz yok. Devleti yeniden yapılandırmak niyetindeyiz. Yeniden yapılanma başkanlık sistemi ile ilgili değil, yeniden yapılanma tüm Avrupa ülkelerinde var, ancak yeniden yapılanmaya karşı direnen tek ülke Türkiye. Yapılanma derken, devletin hukuk sınırlarına çekilmesi, çete ve diğer bazı anlayışların sona erdirilmesi ve yasaların tümden değiştirilmesi anlaşılmalı. Yoksa Kemalist düşünceyi ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni yok saymak demek değil.

  Türk ordusuna makul bir ateşkes öneriyoruz, hiç olmazsa gerillayı imhaya yönelik operasyonlara son verilmesi veya sınırlandırılmasını istiyoruz. Türk ordusu yine bütün gücüyle bölgede kalsın, çıkmasını da istemiyoruz, yeter ki iki taraf arasında dolaylı da olsa bir görüşmenin başlatılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz.

  Bir isteğim de güvenlik güçlerinin yakaladıkları gerillalarımıza iyi davranmaları, sivil halka ve gerillaya işkence yapılmamasıdır. Ayrıca bazı köyler topa tutulup, göçe zorlanıyor. Bunun da önlenmesini istiyoruz.

  ONLAR DA BANA YAZSIN

  Öcalan konuşması sırasında, ‘‘Bir Türk generali ordu veya kendi adına bana bir mektup yazsa kötü mü olur?’’ diye sorduktan sonra, ‘‘Mektup yazıp şunlara dikkat et dese, sen yanılıyorsun, şu hataların var veya bu konuda şu tutumu alırsan iyi olur dese, bu mektup iyi bir şey olur. Biraz medeni ilişkilere alışmak gerekir. Bir mektup bile yazamayacaksak biz neye yararız?’’ dedi. Öcalan, konuşmasının son bölümünde tehditler savurmaya başladı ve mektubuna yanıt almaması durumunda savaşı tırmandıracağını iddia etti, ‘Şimdi, tırmandırayım mı, tırmandırmayayım mı diye bocalama içindeyim. Çözüm örneği ortaya çıkmazsa savaş tırmanır’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı