Dünya Haberleri

DÜNYA

  Meksikalı kaçak göçmenler için ABD’de hayatta kalma haritası

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.01.2006 - 21:56

  Kaçak yollardan ABD sınırını geçtikten sonra Arizona çöllerinde çok sayıda Meksikalı göçmenin ölmesi üzerine Meksika hükümeti, karayollarını, yol gösterme sinyallerini ve su tanklarının yerlerini gösteren 70 binden fazla harita bastırdı.

  PROJEYİ hazırlayan Meksika hükümetine bağlı Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, haritaların kaçak göçmenliği teşvik edeceği iddialarını yalanlayarak bu uygulamanın insanları tehlikelere karşı uyarmak amacını taşıdığını bildirdi.

  Yetkililer, başları dertte olanlara yol göstereceklerini ve onları cep telefonlarının çektiği alanlara yönlendireceklerini belirttiler. Haritalar ayrıca bir insanın çölde bir günde en fazla ne kadar mesafeyi yürüyebileceğini de gösteriyor.

  Komisyonun müfettişlerinden biri olan Mauricio Farah, "Amacımız hiçbir şekilde kaçak göçmenliği teşvik etmek değil. Yapmaya çalıştığımız tek şey onları karşılaşacakları tehlikelere karşı uyarmak, ve hayatta kalabilmeleri için nereden su bulacaklarına yardımcı olmak" dedi.

  Farah haritaların sınırı geçmeyi kolaşlaştırmak için değil, hayatta kalmayı kolaylaştırmak için yapıldığını söyledi.

  BİLET DE ALSINLAR

  Ancak ABD bu açıklamadan rahatsız oldu. Göçmenlik Araştırmaları Merkezi genel müdürü Mark Krikorian, "Sırada ne var? Kaçaklara Chicago için otobüs bileti de mi alacaklar? Meksika’nın yasa dışı göçmenliği teşvik etmesi iyi bir şey değil" diyerek tepki gösterdi. Farah, 2005 yılında sınırı geçmeye çalışan 500 kişinin öldüğünü hatırlatarak, "Birçok kişi sıcaklığın rekor seviyede olduğu yaz aylarında çölde ölüyor, Rio Grande nehrini geçerken boğulanlar oluyor" dedi. Farah, "göçmenlik bir insan hakkıdır" diyerek, komisyonun insan hayatını kurtarmak için gösterdiği çabalara ABD’nin müteşekkir olması gerektiğini söyledi. Farah, "Yüzbinlerce Meksikalı ABD ekonomisine katkıda bulunuyor" dedi.

  Kırmızı noktalarda ölüyorlar

  Humane Borders (İnsani Sınırlar) adlı grubun başkanı olan Rahip Robin Hoover, göçmenlerin Arizona Çölü’nde öldüğü kırmızı noktalı yerleri harita üzerine gösterdi. Haritalı posterler mart ayında göçmenlerin görebileceği yerlere asılacak. Bazı posterlerde, "Gitmeyin. Yeterli su yok" diye uyarılar bulunuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı