Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meksikalı efsanesi

  Hürriyet Haber
  07 Temmuz 2001 - 20:58Son Güncelleme : 07 Temmuz 2001 - 20:58

  Milyonların sevgilisi Brad Pitt ve Julia Roberts'ı biraraya getiren bir film var bu hafta vizyonda.

  Daha önce pek çok kez biraraya gelecekleri söylenen bu ikili ancak yıllar sonra Meksikalı (The Mexican) filminde buluşuyor.

  Meksikalı ilk başta akla geldiği gibi bir insan değil, bir silah. Filme adını veren bu silah aynı zamanda filmin karakterlerinden birisi, üstelik Brad Pitt'i de az peşinden koşturmuyor. Sadece jenerikte yer almıyor o kadar. Bir mafya çetesinde kurye olarak görev yapmakta olan Jerry Welbach (Brat Pitt) iki ültimatom arasında sıkışıp kalıyor. İlk ültimatom çetenin patronundan. Patron ondan Meksika'ya gitmesini ve kısaca 'Meksikalı' olarak bilinen çok değerli bir antika silahı ele geçirip getirmesini istiyor. Başaramadığı takdirde sonuçlarına katlanması lazım.

  İkinci ültimatom ise Jerry'nin kız arkadaşı Samantha'dan (Julia Roberts) geliyor. Samantha ondan çeteyle olan ilişkisini bitirmesini kesin olarak istiyor, aksi takdirde terk edeceğini söylüyor. Tercihini hayatta kalma yönünde kullanan Jerry ister istemez Meksika sınırının yolunu tutuyor.

  Yönetmenliğini Gore Verbinski'nin üstlendiği aksiyon-komedi çalışması Meksikalı bir DreamWorks Pictures yapımı. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Julia Roberts ve James Gandolfini oynadı. Yardımcı rollerde J.K. Simmons, Bob Balaban, David Krumholtz, Sherman Augustus, Richard Coca ve Gene Hackman eşlik etti. Özgün senaryosunu J.H. Wyman'ın yazdığı filmin yapımcılıklarını Good Will Hunting ve Pulp Fiction ile iki kez Oscar'a aday gösterilen Lawrence Bender ile John Baldecchi üstlendi.

  BİRLİKTE AMA YALNIZ

  Filmin iki başrol oyuncusu Brad Pitt ve Julia Roberts sanıldığının aksine film boyunca sürekli aynı kare içinde görülmüyorlar. Roberts, beraber oynadıkları bu sınırlı zamanda en iyi sonucu almak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Julia Roberts portresini çizdiği karakterin özelliklerini şöyle anlatıyor: ‘‘Jerry ile Samantha'nın beş yıllık bir ilişkisi var. Bu süre içinde Jerry sürekli olarak üyesi olduğu çeteye hizmet etmiş ve Samantha bu durumdan hiç memnun değil. Filmin başlangıcında Samantha'yı yaşamının en mutlu gününde görüyoruz. Çünkü sevdiği erkeğin çeteyle ilişkisinin artık bittiğini düşünüyor. Ancak yapması gereken bir işi daha olduğunu öğrendiğinde bu bardağı taşıran son damla oluyor ve Samantha filme patlamaya hazır bir bomba gibi giriyor.’’

  Jerry karakterinin sevgi dolu bir kaybeden olduğunu belirten yönetmen Gore Verbinski şöyle diyor: ‘‘Ancak olayların gelişmesi sonucunda beklenmedik bir kahramana dönüşüyor... Jerry rolü bir aktör için komedi zamanlama yeteneği gerektiren bir rol. Bu yeteneğin Brad'de olduğunu biliyordum. Ancak bu karakterin daha da önemli bir özelliği sevimli olmasıydı. Çünkü seyircilerin her şeyden önce onu sevmesi gerekiyor. Seyirciler bu zorlu yolculukta peşinden gitmek istemeliydiler. Doğrusunu söylemek gerekirse Brad'de kendisini peşinden koşturacak nitelikler fazlasıyla var.’’

  TARİHİ KENTTE ÇEKİMLER


  Jerry'nin Meksikalı adlı silahın peşindeki yolculuğu, onu Meksika'nın vahşi doğasına götürüyor. Filmin çekim serüveni de yapımcılarını Meksika'nın kuzey bölgesindeki San Luis Potosi eyaletinde bulunan Real de Catorce adlı bir tarihi kente götürdü. Bu tarihi kentin dış dünya ile bağlantısı 15.5 mil uzunluğundaki çakıl kaplı bir yol ile mümkün olabiliyor ve ancak 1.5 millik tek şeritli bir tünelden geçtikten sonra girilebiliyordu.

  Çekimlerin başlamasından iki ay önce bölgeye giden teknisyenler hemen hazırlıkları başladılar. Öncelikle elektrik ve telekomünikasyon sistemleri geliştirildi. Bir helikopter pisti inşa edildi. Cep telefonu şebekesi kuruldu. Kasabadaki tüm oteller elden geçti. Kasaba halkı bir an içinde kendilerini film endüstrisinin içinde buldu.

  Filmin en önemli tasarım unsurlarından birisi de Meksikalı adını taşıyan antika silahın kendisiydi. Bu silahın filmde başlıbaşına bir karakter işlevi görmesi nedeniyle tasarımının da hayati önem taşıdığının altını çizen Verbinski, silahın kalp biçimindeki mermi yatağıyla ve çok özel bazı tasarım unsurlarıyla özgün bir yapıya sahip olmasını istediğini belirtiyor.

  Silahın üretimi Meksika'daki Ulusal Müze'deki silahın özgün tasarımı temel alınmak suretiyle Neotek firması tarafından gerçekleştirildi. Ancak özgün tasarıma, Verbinski'nin geliştirdiği bazı taslaklar ile tasarım fikirleri de eklendi.

  Brad Pitt:

  Meksikalı sevgi, ilişkiler ve kaderle ilgili bir film

  ‘‘Bu film çok sayıda tarzı bünyesinde barındıran bir yapıya sahip. Aynı anda hem romantik hem soygun filmi hem de yol filmi... Filmin sevgi ve ilişkiler perspektifinden söylediği şeyler var ama aynı zamanda kader kavramını da ele alıyor. Bazı işleri başarmak için ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, sonuçta kader denen olay devreye girer. Kaderin dediği olduktan sonra ortalığı toparlamak yine size düşer.’’

  Julia Roberts: Oynadığım karakteri geliştirdim.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı