Eğitim Haberleri

  Meksika'da öğretmen protestosu

  AA
  14.09.2013 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Meksika'da öğretmenlerin eğitim reformunu protesto ettiği gösterilerde 3’üncü haftaya girildi. Güvenlik güçleri binlerce protestocuyu su ve biber gaz sıkarak dağıttı.

  Ülkede gündeme getirilen eğitim reformu, öğretmenlerin ücretlerinde kesinti öngörüyor. Mesleğe giriş ve yükselme koşullarını da yeniden düzenleyen tasarı tepkiye neden oldu. Öğretmen Sendikaları Birliği'nin (SNTE), hükümetin, Bağımsızlık Günü kutlamaları için meydanları boşaltma çağrısını reddetti. Bunun üzerine polisin, başkent Meksiko'nun Zocalo meydanını dolduran göstericilere müdahalede bulunduğu bildirildi. Zırhlı araçlarla meydana giren güvenlik güçleri binlerce protestocuyu su ve biber gaz sıkarak dağıttı. Polise taş ve molotofkokteyli fırlatarak karşılık veren göstericilerden dördü yaralandı. Ülkenin yoksul bölgelerindeki öğretmenin aylar öncesinde başlattığı gösteriler okulların başladığı 19 Ağustos'tan bu yana ülke geneline yayıldı. SNTE'ye bağlı öğretmenler, Meksiko'da birçok gösteri düzenledi. Geçen hafta ülkenin birçok bölgesinden gelen yaklaşık 2 bin 500 öğretmen, Meksiko uluslararası havaalanına giden anayolu kapatmıştı.

  Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto tarafından gündeme taşınan tasarı, Nieto'nun 1 Aralık 2012 tarihinde göreve gelmesinin ardından üç büyük partinin desteğiyle meclis gündemine gelmişti.

  Nieto, Senato'dan geçen yasa tasarısını "Meksika'nın büyük dönüşümünde temel unsurlardan biri" sözleriyle tanımlıyor. Devlet Başkanı, "Reformun Meksika'nın genç nesillerine daha iyi bir eğitim sağlayacağını" savunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı