Meksika’nın kredi notu da indirildi

Hürriyet Haber
16 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 21:12

KREDİ derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Meksika’nın kredi notunu bir kademe indirerek “BBB+”dan “BBB”ye indirdi.

Notun görünümünü “durağan” olarak belirleyen kuruluş, indirime gerekçe olarak kamu maliyesinde karşılaşılan zorlukların son vergi artırımlarına rağmen, gelecek yıllarda da devam edecek olmasını gösterdi. Meksika, bu yıl ekonomide yüzde 7.5 daralma beklerken, S&P tarafından yapılan yazılı açıklamada “Meksika’nın son zamanlarda petrol dışındaki gelirlerini artırmak ve ekonominin verimli çalışması için aldığı tedbirlerin zayıflayan mali profili telafi etmek için yeterli olmayacağı düşünülmektedir” denildi. Ülkenin kredi notu geçen ay da Fitch tarafından bir kademe indirilerek “BBB” seviyesine çekilmişti.

BAE incelemeye alındı

Moody’s ise, Hindistan’ın yerel para cinsinden tahvillerinin not görünümünü durağandan pozitife yükseltti. Moody’s, ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) dört bankayı not indirimi olasılığıyla izlemeye aldı. Moody’s’in notlarını düşürebileceğini açıkladığı bankalar Abu Dhabi Commercial Bank ile yan kuruluşu olan ADCB Finance; Commercial Bank of Dubai; HSBC Bank Middle East ile HBME Sukuk Company ve Dubai Bank. Moody’s açıklamasında, Dubai’deki koşullarda daha ileri bozulma ihtimali karşısında söz konusu dört bankanın dayanıklılığının gözden geçirilmekte olduğunu, Dubai’deki koşulların sorunlu kredilerde artışa yol açarak bankaların gelir gücüne zarar verebileceğini açıkladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı