Dünya Haberleri

DÜNYA

  Meksika, Guzman'ın kaçış görüntülerini yayınladı

  hurriyet.com.tr
  15 Temmuz 2015 - 08:30Son Güncelleme : 15 Temmuz 2015 - 08:52

  Dünyanın en çok aranan uyuşturucu baronlarından "El Chapo" (Bücür) lakaplı Joachin Guzman'ın Meksika'daki bir cezaevinden kaçmasının yankıları sürüyor.

  Meksika, Guzmanın kaçış görüntülerini yayınladı

  Meksika hükümeti, 58 yaşındaki azılı mahkumun hücresinden kaçtığı anın kamera görüntülerini yayınladı.

  ÖNCE VOLTA ATTI SONRA DA...
  Videoda, Meksikalı uyuşturucu baronu Guzman'ın hücresindeki yatakla duş arasında birkaç defa gidip geldikten sonra, son kez duşa doğru gittiği ve eğildikten sonra gözden kaybolduğu görülüyor.

  Duş tabanında açtığı yarım metre genişliğindeki delikten 1.5 kilometrelik kaçış tüneline ulaşan Guzman, üç gündür kayıp.

  Meksika, Guzmanın kaçış görüntülerini yayınladı
  Guzman'ın kullandığı tünel

  Almoloya de Juárez kasabasındaki cezaevinin yetkilileri, kameralarda mahkumun mahremiyetini koruyan iki kör nokta olduğunu ve Guzman'ın bu güvenlik açıklarından faydalandığını belirtti.

  Meksika, Guzmanın kaçış görüntülerini yayınladı
  Tünelin ucu inşaat halindeki bir yapıya çıkıyor.

  Meksika, Guzmanın kaçış görüntülerini yayınladı

  2001 yılında da Meksika'daki bir cezaevinden kaçan Guzman, Şubat 2014'te Sinaloa eyaletinin başkenti Culiacan'da düzenlenen FBI destekli bir operasyonla yakalanmıştı.

  ABD'NİN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

  FİLM GİBİ OPERASYONLA YAKALANMIŞTI


  ABD, Ocak 2001'de Meksika'daki yüksek emniyetli bir cezaevinden çamaşır arabası içinde kaçtıktan sonra efsaneleşen "El Chapo"nun iadesine büyük önem veriyordu. ABD'li yetkililer, "yakalanan en büyük balık" olarak tanımladıkları Guzman'ın Meksika'daki herhangi bir cezaevinden tekrar kaçma riskinin bulunmasına dikkat çekerek, böyle bir olasılığı ortadan kaldırmak istiyordu.

  Kısa boyundan ötürü "Bücür" lakabı verilen uyuşturucu baronunun firarı, Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto için de büyük bir darbe olarak yorumlandı.

  Guzman'ın başına 3,8 milyon dolar ödül koyan Meksika hükümetinin çabaları henüz sonuç vermedi. Guzman'ın içeriden yardım aldığını tahmin eden Meksikalı savcılar, Altiplano cezaevinde görev yapan 22 kişiyi gözaltına aldırdı. Daha önce gözaltına alınan 12 kişi ise serbest bırakıldı.

  ABD, Avrupa ve Asya'ya uyuşturucu kaçıran Sinaloa kartelinin lideri olan ve Chicago'da "bir numaralı halk düşmanı" ilan edilen Guzman; Şubat 2014'te yakalanmadan önce, Culiacan'da aralarında tünel bağlantıları olan ve kale gibi korunan evlerde kalıyordu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı