Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mekke'deki facianın yeni görüntüleri ortaya çıktı

  Fatma AKSU / MEKKE
  18.09.2015 - 09:24 | Son Güncelleme: 18.09.2015 - 09:24

  Hac için 2,5 milyonu aşkın hacı adayının bulunduğu Mekke’de geçen cuma yaşanan vinç faciasının yeni görüntüleri ortaya çıktı.

  Vincin devrilme anından önce çekilmeye başlanan görüntüde, iddiaların aksine vincin üzerine yıldırım düşmediği ve fırtınanın şiddeti net olarak görülüyor.

  Çıkan fırtına önüne ne katarsa götürürken, orada bulunan insanların bağrışmalarıyla birlikte vincin duruş şekli ve Kabe’nin üzerine nasıl yıkıldığı açıkça görülüyor.  Kral Selman Bin Abdülaziz’in talimatı doğrultusunda başlatılan soruşturma sürerken, yapılan incelemeler vincin sahibi Bin Ladin Şirketi’nin olayda ihmali olduğunu gösteriyor.

  Vincin hatalı parklandığı ve parklanma sırasında denge ağırlıklarının olmadığı tespit edildi.

  Olayın hemen ardından, şirketin üst düzey yöneticilerine yurt dışına çıkma yasağı getirildi. Şirket yöneticileri ve olayda sorumluluğu olanlar şeriat kurallarına göre yargılanacak.

  Mekkedeki facianın yeni görüntüleri ortaya çıktı KAZANIN DAHA ÖNCE YAYINLANAN GÖRÜNTÜLERİ

  8'İ TÜRK 111 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Suudi Arabistan’ın önde gelen şirketlerinden Bin Ladin Grubu tarafından yürütülen Kabe’yi Genişletme Projesi çalışmaları nedeniyle Harem-i Şerif’in dışında bulunan dünyanın en büyük kule vinçlerinden biri hacı adaylarının üzerine devrilmişti.

  Tarihin en büyük facialarından biri olarak kayda geçen olayda sekizi Türk 111 kişi hayatını kaybetti.

  Mekkedeki facianın yeni görüntüleri ortaya çıktı FACİANIN TANIKLARI ANLATIYOR


  Etiketler: hac , Mekke , vinç , vinç faciası
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı