Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mekke'deki cemaat kavgasının İstanbul'daki artçıları sürüyor

  İSTANBUL (AA)
  02.05.2017 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Umre için gittikleri Mekke'de kavga eden iki grup arasındaki gerilim gelen yeni açıklamalarla sürüyor. İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı'ndan yapılan açıklamada, "Cemaatimize yakınlıkları ve manevi bağlılıklarıyla bilinen Kıyam-Der mensuplarına karşı 'Masum Bayraktar' taraftarlarının kışkırtması, tacizi ve taarruzlarıyla yaşanan arbedenin, camiamız ve cemaatimizle hiçbir münasebeti olmadığı gibi camiamızın itibarına ve hükmi şahsiyetine zarar verici olduğu ve duyarlı insanlarımızda endişeye yol açtığı açıktır" denildi.

  Mekke'de İsmaiağa'ya yakın olan Kıyam-Der ve Fatih Medreseleri üyeleri arasında büyük bir kavga çıkmış, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Kavganın yankıları sürüyor. İsmailağa Cemaati'nden günler sonra açıklama yapıldı. Açıklamada kavga için Fatih Medreseleri suçlandı.
   
  İsmailağa'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bir süredir medyada yer alan ve kamuoyunda tereddütlere yol açan, İsmailağa Cemaatinden iki grup arasında Mekke-i Mükerreme’de yaşandığı iddia edilen elim hâdiseden, her duyarlı Müslüman gibi biz de fevkalâde müteessir olmuş bulunmaktayız" denildi.

  'HUKUKİ TAKİPLER DEVAM EDİYOR'

  Açıklamada, "Öncelikle bilinmelidir ki; ısrarla sürdürdükleri fitne, fesad ve istismâr faaliyetleri dolayısıyla, bizzat Efendi Hazretlerimiz tarafından cemaatle ilişiği kesilen ve 'Fatih Medreseleri' ve 'Masum Bayraktar' adıyla faaliyetlerine devam eden bu fesad çevresinin, tarafımızdan pek çok kez İsmailağa Cemaatinin merkezî irâdesi, faaliyetleri, rûhu ve mânâsı ile hiçbir münasebetlerinin bulunmadığına dâir kamuoyuna açıklamalar yapılmıştır ve hukûkî tâkipler de hâlen devam etmektedir" denildi.

  'KIYAFETLERİ VE İFADE TARZLARI...'

  Kavga için şu ifadeler kullanıldı: "Cemaatimize yakınlıkları ve mânevî bağlılıkları ile bilinen Kıyam-Der mensuplarına karşı Masum Bayraktar taraftarlarının kışkırtması, tâcizi ve taarruzlarıyla yaşanan arbedenin, câmiamız ve cemaatimizle hiçbir münâsebeti olmadığı gibi câmiamızın îtibârına ve hükmî şahsiyetine zarar verici olduğu ve duyarlı insanlarımızda endişeye yol açtığı açıktır. Kıyafetleri ve ifâde tarzları ile zihinlerde İsmailağa Cemaatini temsil ve ilzâm edici oldukları düşüncesi ve hissiyâtını uyandırmaya çalışanların sebep oldukları fitne ve fesâdın en tehlikelisi şüphesiz ki; bugünlerde cemaat muhalifliğini bu yanlış örnekler üzerinden bütün cemaatlere teşmîl etmek isteyen kötü niyetli istismarcılara aradıkları fırsatları cömertçe sunmuş olmalarıdır."

  Türk cemaatleri Umrede birbirine girdiTürk cemaatleri Umre'de birbirine girdi!

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı