MANİSA HABERLERİ

Mekke’deki Vinç Kazasının Ardından

IHA
14.09.2015 - 18:04Son Güncelleme : 14.09.2015 - 18:05
IHA

Manisa Girişimci İş Adamları Derneği (MAGİDER) Başkanı Ayberk Aloğlu, Mekke’de yaşanan faciayla ilgili Suudi Arabistan hükümetini eleştirdi.
MAGİDER’in olağan yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda kutsal topraklarda yaşanan vinç faciası gündeme geldi. Konuyla ilgili konuşan Ayberk Aloğlu, "Afeti doğal yapan, tüm tedbirler alındığı halde bir doğa olayından dolayı yaşanan kayıp veya kayıplardır. Eğer sel güzergahına konut yapıp içine insanları doldurursan, denizi doldurup doldurup üzerine yol yaparsan, insanoğluna rant için dere yatağını mahalle haline getirirsen, Kabe’nin etrafındaki vinçleri zalim Haccac’ın Kabe’yi yıkan mancınıkları gibi tedbirsizce sıralarsan ve sonra bunlardan dolayı can kaybı yaşarsan bu afet doğal değildir. Oraya bunları diken ve buna izin veren iradedir asıl afet. Deniz hakkını karadan, rüzgar hakkını kayadan, sel hakkını doğadan illa alır" dedi. Mekke’deki kazaya değinen Aloğlu, şunları söyledi:
"Kutsal topraklardaki üzüntü verici olayı izlerken de, Kabe’nin etrafını kuşatan ve biri de bu olaya sebep olan dev vinçleri görünce, nedense aklıma Haccac’ın Kabe’yi harap eden mancınıkları geldi. Onlarda İslam’ın sahibinin kendileri olduğunu iddia ediyorlardı. Şimdiki Suudlar da aynı iddiada. Haccac’ın mancınıkları Kabe’yi çepeçevre kuşatmış ölüm saçıyorlardı, Suud’un vinçleri de. Her yıl altınlarla makyajlayarak etrafına gökdelenler, altına tüneller kazarak ne yapmaya çalışıyorsunuz, neyi kaybettiniz ne arıyorsunuz? Benim dini görevlerini yerine getirmeye çalışan vatandaşlarımın suçu ne, diğer 100’ü aşkın Müslüman kardeşlerimizin günahı ne?”
Suriye’deki iç savaş nedeniyle Avrupa’ya kaçmaya çalışan sığınmacıların Ege Denizinde sık sık botlarının batması sonrası hayatlarını kaybetmelerine de değinen Aloğlu, “Botlarını delip onları denizin ortasında çoluk çocuk kaderine terk eden Yunan askerinin hiç mi suçu yok? Bu da mı doğal afet. Bunların hiçbiri doğal değil, bunlara gözyumandır asıl afet. Afetlerde canından olanlara rahmet diliyor, sebep olanları Allah’a havale ediyorum. Allah’a havale ediyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Mekke’deki Vinç Kazasının Ardından hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 18 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mekke’deki Vinç Kazasının Ardından haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı