Ege Haberleri

  Mehmet'in göz savaşı

  Hürriyet Haber
  13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Torbalı'da iki yıl önce yapılan kurtuluş şenliklerinde, üzerine düşen havai fişekle bir gözünü kaybeden 17 yaşındaki Mehmet Egemen Baki, adalet arıyor.

  İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde iki yıl önce 7 Eylül'de düzenlenen Kurtuluş Şenlikleri renkli kutlamalara sahne oldu. Torbalı Stadyumu'ndaki törenlere akın eden vatandaşlar, havai fişek gösterisini coşkuyla izledi.

  Ok gibi saplandı

  ANCAK, coşkunun doruğa çıktığı dakikalarda, Endüstri Meslek Lisesi 3. Sınıf öğrencisi Mehmet Egemen Baki'nin dünyası karardı. Havada patlayan havai fişeğin çubuğu ok gibi talihsiz gencin sağ gözüne saplandı.

  Ameliyatlar dizisi

  KANLAR içinde hastaneye kaldırılan gencin gözünde yüzde 90 görme kaybı oluştu. Sayısız ameliyatlar da çare olmayınca Mehmet Egemen, sorumlular hakkında savcılığa şikayetçi olup dava açılmasını sağladı.

  İtfaiyeciye suçlama

  TORBALI Asliye Ceza Mahkemesi'nde, belediye itfaiye eri Rahman Kaya hakkında ‘‘Taksirle yaralamaya neden olmak''tan 3 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Daha önce ifade veren Kaya, son duruşmaya katılmadı.

  ‘‘Ben atmadım’ diyor

  KAYA daha önceki ifadesinde, ‘‘O gün havai fişeklerin atılmasında sorumlu değildim. Bunları Fen İşleri Müdürü Hüseyin Memiş organize etti. Olay günü fişekleri ben atmadım, başka arkadaşlar attı'' dedi.

  Müdür de yargılanacak

  DURUŞMA, Fen işleri Müdürü Hüseyin Memiş hakkında da ek iddianame hazırlanması için ertelendi. Acılı baba Bahattin Baki, ‘‘Oğlumun hayatı karardı. Sorumlular cezalandırılırsa tazminat davası da açacağım'' dedi.

  Hayalimi söndürdüler

  EĞLENCELİ bir akşam hayaliyle kutlamaların yapıldığı stadyuma giden Mehmet Egemen Baki, ‘‘Arkadaşımla törenleri izlemek için stada gittim. Protokolün bulunduğu yerin arkasında oturuyordum. Güzellik yarışması yapılacaktı. Bu sırada havai fişek atışı yapıldı. Ben de gökyüzünde fişeklere bakıyordum. Birden sağ gözüme bir şey düştü. Gözümün yandığını hissettim. Kanlar fışkırıyordu. Görevli zabıtalara gidip hastaneye götürmelerini istedim. Bana ambulans olmadığını, yürüyerek gitmemi söylediler. Şu anda bir gözüm görmüyor. Beni bu hale getirenlerden davacıyım. En büyük hayalim olan bilgisayar mühendisliği de yok oldu'' dedi.

  Ne arayan var, ne de soran

  TEK gözünü kaybeden oğlunun artık ‘‘Yarım insan gibi'' olduğunu savunan iki çocuk babası Bahattin Baki, ‘‘Heryerde havai fişek gösterisi yapılıyor, olay yaşanmıyor. Yeterli önlem alınmadığını düşünüyorum. Oğlum askerlik yapamayacağı gibi, devlet dairesinde işe de giremeyecek. Bugüne kadar belediyeden bir yetkili arayıp sormadı. Gözünün eski haline gelmesi için ameliyat olması lazım. Bunun için de benim gücüm yok. İki yıldır mahkeme devam ediyor. Bir türlü suçlu bulunamadı. Ceza davasının ardından tazminat davası açacağım. Alacağımız parayı oğlumun sağlığının düzelmesi için harcıyacağım'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı