Gündem Haberleri

  Mehmetçik'ten nefes kesen kurtarma operasyonu

  Osman BEKLEYEN/VAN / DHA
  17.05.2010 - 17:59 | Son Güncelleme:

  VAN'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan Artos Dağı'na doğa tırmanışı yapan amatör dağcılardan üniversite öğrencisi Emine Bedirhan düşerek ayağından yaralandı. Sarp kayalıklarda olduğu için arkadaşları tarafından indirilemeyen Bedirhan'ın yardımına Mehmetçik yetişti. Doğa şartların zorluğuna rağmen gönderilen Sikorsky helikopter, yaralı öğrenciyi alarak dağdan indirdi.

  Van'dan sabah yola çıkan bir grup amatör dağcı, Gevaş İlçesi'ndeki 3 bin 537 metrelik Artos Dağı'na doğa tırmanışı gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 saat süren tırmanışın ardından dağcılar geri dönüş yaptı. Ancak dönüş sırasında grupta bulunan üniversite öğrencisi Emine Bedirhan kayalıklardan düşerek ayağından yaralandı. Yürüyemeyecek durumda olan Bedirhan'ı sarp kayalıklardan indirmek isteyen arkadaşları bunda başarılı olamayınca 112 Acil Servis ekiplerine haber verildi. Ancak 112 ekipleri de bölgeye gidemeyeceklerini söyleyince askerden yardım istendi.

  Öğrencinin kurtarılması için Van Jandarma Filo Komutanlığı'ndan Sikorsky tipi bir helikopter kaldırıldı. Yaralı öğrenci Bedirhan'ın bulunduğu bölgenin sarp kayalıklardan oluşması nedeniyle keşif uçuşu yapan helikopter uygun bir bölgeye iniş yaptı. Arkadaşları ve Mehmetçikler tarafından dağın tepesinden alınan yaralı öğrenci Emine Bedirhan, helikopterle Filo Komutanlığı'na getirildi. Bedirhan, burada hazır bekletilen ambulansla Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Bedirhan'ın sağlık durumunu iyi olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı