Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mehmetçik Vakfı'na yok Deniz Feneri'ne var

  hurriyet.com.tr
  07.10.2008 - 14:22 | Son Güncelleme: 07.10.2008 - 15:43

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grubunda terör ve Deniz Feneri skandalı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu İşte konuşmasından satırbaşları...

  SİYASİ AMAÇ İÇİN BEBEKLERİ ÖLDÜRÜYORLAR

  - Sivilleri öldürüyorlar, masum insanları bebekleri yaşlıları, öğretmenleri, askeri sivili herkesi öldürebilecek bir amaç içindeler. Ne için. Siyasi amaçlarını tamamlamak için. Hükümet bunu anlayabilmiş değildir.

  - Bu bölgeyi şekillendirmek isteyen güçlü çevrelerin suyuna giderek onlarla sıcak ilişkiler kurarak onların desteğini alarak ayakta kalma ihtiyacından oluyor.

  KARAKOL KONUŞULUYOR KONUŞULACAKTIR

  - Bu son saldırıya baktığımız zaman Türkiye’ye bir karakola yapılan saldırı, Kuzey Irak’tan kaynaklanıyor, Kuzey Irak’ta havan topları ağır silahlar yerleştiriliyor ve Türkiye’deki bir karakola sistematik bir saldırı Kuzey Irak topraklarından kaynaklanarak, bir karakola yönelik olarak gerçekleştiriliyor.

  - Bu olayla ilgili söylenecek çok şey var. Karakol niye güçlü şekilde inşa edilmedi. Böyle bir saldırıda hiçbir koruma sağlamayacak bir karakol orada. Niçin yeri değiştirilmedi. Bunlar konuşuluyor. Konuşulacaktır.

  SALDIRI KOMŞUDAN GELDİ

  - Bu soruların hepsi haklı sorular. Doğrudur. İstihbarat eksik olabilir.

  - Asıl temel zafiyete dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu zafiyet saldırının bir komşu ülke coğrafyasından yapmış olmasıdır. Bizim yanlışlarımız var onları hallederiz. İhmal olabilir yanlışlık olabilir.

  - Ama asıl halledilmesi zorunlu olan temel konu bizim ülkemizin yanındaki bir komşu coğrafya, Türkiye’ye terör getirmek isteyen çevrelere merce olmaya devam mı edecekler.

  - Bu böyle olmaya devam ederse hazır olun. Bir süre sonra yine böyle olaylar olacak.
  Bunun değişmesi lazım ana konu bu. Biz bunu uzun süredir anlatmaya çalışıyor.

  TALABANİ VE BARZANİ'YE ÖNLEYİN DEDİM

  - Ben geçen sene Cenevre’de Talabani ve Barzani’nin yüzüne karşı anlatmaya çalıştım. Sizin topraklarnızdan bizim insanlarımıza terör saldırısı yapılıyor. Bunu önleyin demiştim.
  Ama bunu ben söylüyorum. Başbakan, hükümet susuyor. Dışişleri bakanı verin 1 milyar doları Kuzey Irak’a girmeyelim diyor.

  - Türkiye bunun arkasında duracak, bunu kabul etmediğimizi hep beraber ilan edeceğiz.
  Bunu neden yapamıyoruz. İktidarın siyasi hesapları zihniyeti uygun olmadığı için yapamıyoruz. Bu acıdır.

  K. IRAK TERÖR YUVASI

  - Şimdi çıkıp kimse terör karşısında her türlü önlemi alırız edebiyatıyla karşımıza çıkmasın lütfen. Bu konunun çözülmesi mutlak zorunluluktur. Bu mümkündür. Türkiye artık daha fazla evlatlarını böyle saldırılara kurban veremez, vermemelidir.
  Bunun temel nedeni, Kuzey Irak’ın terör yuvası olmasıdır. Temizleme orada gerçekleştirilebilmelidir.

  SADECE EL KAİDE İLE MÜCADELE EDİYOR

  - Kim yetkili? Bu görev kimindir? Irak hükümetinindir. O hükümet bununla yükümlüdür.
  Bakınız Irak Anayasa’sının 7. maddesini okuyorum
  “Devlet terörizmin bütün şekilleriyle mücadele etmekte zorunlu olacaktır. Topraklarının terör faaliyet alanı olmasını önleyecektir.”
  Kim önleyecektir. Irak hükümeti. Kim diyor bunu. Irak anayasası. Peki etmiyor mu? Ediyor.. Kiminle ediyor El Kaide ile ediyor.
  Sen bizi acıtan terörle, PKK terörüyle neden mücadele etmiyorsun. Bunun Irak’a söylenmesi lazım.

  ABD'NİN SORUMLULUKLARI VAR

  - New York’taki buluşmada iyi niyet mesajları havada uçuşuyor. İyi güzel de bunu söylemek için ne bekliyorsunuz. Bunu ne zaman ve nerede söyleyeceksiniz?
  Bunun anlatılması lazım. Söylenmesi lazım. Bunun anlatılması, anlaşılmasının sağlanması ve gereğinin yapılması lazım. Türkiye’nin hakkını hukukunu bu kadar kolayca kimsenin çiğnemeyeceğini görmesini sağlamak lazım.

  - Sorumlu sadece Irak hükümeti değil. Başka sorumlular da var. Size 4. Cenevre Konvansiyonu’nun, bir ülkeyi işgal etmiş devletle ilgili sorumluluklarını da anlatmak istiyorum.

  - Bir ülkeyi işgal eden devletin oradaki güvenliği sağlaması gerekiyor. Bunu ABD’nin de yapması lazım. ABD’nin bunu anlamasını sağlamaya ihtiyaç vardır.

  - Bu son saldırıdan sonra bütün dünyada bir den bire pek çok ülke şiddetle bu saldırıyı kınadı. Ağır ifadelerle kınadı. Çok daha ileri şeyler söylediler.

  TSK BUNU HAZMEDEMEZ

  - Bir Alman gazetesi, böyle bir ülkenin yapması gereken bellidir, TSK bunu hazmedemez, bunun gereğini yapacaktır diye değerlendirmeler yaptı.

  - Bunun altında Türkiye’nin haklılığının kabul edilmesi yatıyor. Bunu biz herkese anlatmayı başardık ama içerdeki bazı yetkililere tam anlatamamış olduğumuzu görüyorum. Bu konuyu mutlaka çözmek lazımdır. Israrla çok uzun süredir söylüyorum.

  TAMPON BÖLGE KURULMALI

  - Sayın hükümet sözcüsü değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Bu öneri seneler önce yapıldı. Tampon bölgesi konusu. Evet bunu değerlendirelim diyor. Bunun için bir muhalefet liderinin bunu dile getirmesi mi gerekiyor. Sen iktidarsan bunun çözümlerini bulamıyormusun. İlla birinin telaffuzuna mı ihtiyacınız var.

  SINIR ÖTESİNDE KALICI ÇÖZÜM GEREKLİ

  - Dağlıca baskınından sonra bir askeri operasyon kaçınılmaz hale gelmişti ve TSK bunu uyguladı. Fakat bugün geldiğimiz noktada anlıyoruz ki o askeri operasyon sorunun kalıcı çözümünü güvence altına almaya yetmemiş. O askeri operasyon o anda hepimizi mutlu etti ama sorun kalcı bir çözüme kavuşturulamamış. Biz söylemiştik ozaman ve pek çok çevreyi de tedirgin etmiştik. Erken noktalama olmamalı, girilmişken daha kalıcı çözüm olması gerekir demiştik. Biz gireli 4-5 gün olmuşken, derhal TSK Kuzey Irak’tan çıkmalıdır dedi ABD’li bakan.

  - Niçin girdik biz oraya. Derhal çıkmalıdır diye diye geldi Gates. Biz o operasyonu ABD ile işbirliği yaparak yaptık. Bu işbirliğinin amacı neydi. Ne için işbirliği yaptık.

  AĞIRLIĞIMIZI KOYMALIYIZ

  - PKK terörüne bir merci olmaktan çıkarılması için mi yaptık. Yoksa başka bir ihtiyaca cevap vermek için mi? Nedir o ihtiyaç. Yani Kuzey Irak’ta kalıcı bir çözümü dostlarımıza kabul ettiremedik mi?

  - Bütün ülke ayakta, Türk askerleri kaçırılmış, elbette bir şey yapacaksınız mı denildi, yoksa kalıcı bir çözüm için sizin gerekli önlemleri almanız doğaldır, biz de buna katkı veriyoruz mu diyorsunuz?

  - Türkiye’nin bunu sağlayamadığı anlaşılıyor. Tabi bunun için Türkiye’nin talep etmesi lazımdır. Ağırlığını koyarak, bölgedeki gücünü harekete geçirerek talep etmesi lazımdır. Bunun yeterince denildiği izlenimi yoktur.

  YOLSUZLUK

  Bizim siyasi yapımızın içine girmiş bir virüs bir yolsuzluk virüsü maalesef türkiye’nin gücünü kemiriyor. Haksız zenginleşmelerin önünü açıyor. Türkiye’nin ahlakını moralini allak bullak ediyor.

  Bunun ortadan kaldırmak için bir tek şey gerekiyor. O da siyasi irade. Bu irade ortadaysa bunu çözersiniz bunu yaparsınız.

  Milletvekilliği dokunulmazlığının söz ve düşünce özgürlüğüyle sınırlandırılması. İlk yapılması gerek budur.

  Deniz Feneri olayı çıktı. Eline iktidar geçen bazı insanlar kişisel olarak daha rahat yaşamak için yolsuzluk yapıyor diye düşünüyor idik.

  Yani sütü bozuk birisi, ahlaksız birisi bir yerde bir avanta buldumu oradan nemalandırıyor diye düşünüyor idik.

  Onlar geride kalmış. Şimdi şirketi yolsuzluk için derneği yolsuzluk için kuracaksın. Bütün kadronu o yolsuzluk projesine inanan insanlardan oluşturacaksın. Sistemi ona göre kuracaksın. Dernek kuracaksın. Ona bağış toplama yetkisi vereceksin. Nereden veriliyor bu. Bakanlar Kurulu’ndan. Yüzde yüz vergi indirimi yapacaksın.

  Mehmetçik Vakfı’na sağlanmayan vergi indirimi o derneğe sağlayacaksın. Danıştay buna izin vermezse yeni kanun çıkaracaksın o kanunla izin vereceksin.

  41 milyon euro para toplamışlar. Kimlerden Türkler’den. Kim topluyor Türkler. Bu parayı kim taşıyor Türkler. Kimlere veriyorsun bizimkilere. Açılışlara kim gidiyor bakanlar. Atatürk ödülü kime veriliyor onlara veriliyor. Meclisin çatalı bıçağı kime veriliyor onlara veriliyor.

  İçişleri bakanlığı’nın dernekler şubesini onlara emanet ediyorsun. O derneğin özel uçağı ile şubenin müdür yurt dışına taşınıyor. O şirket yayın yapacak yayını bunlar yapıyor.

  İçişleri bakanlığı’nın sorumlu birimini al sen götür diyorsun, onlara emanet ediyorsun.

  Nedir bu manzara diyorsun. Adalet Bakanı ne diyor: Bana ne yahu diyor.

  Kardeşim Almanya’da o kadar insan cezaevine düşüyor. Evleri yakılıyor. Sen bunlar karşısında alman otoritelerine noluyor bunlar diye bir gün ağzını açıp soru sordun mu?

  Bir gün oradaki yangını sordun mu? Yahu ne oluyor bu Deniz Feneri’nden tutuklananlar dedin.

  Nihayet Alman mahkemesi’ne kararı bize gönderin diye yazı yazdılar. Dikkatle inceledim sadece ‘kararı istedik’ diyorlar. Sen kararı istemeyi bırakta o dosyanın eklerini de iste.

  Bu olay yolsuzluğun siyasetle bağlantısını ortaya çıkarmıştır.

  Almanya’daki mahkeme karar veriyor, buradakiler piyon ele başları Türkiye’de diyor. Tıs yok..

  Hiç kimse onu uyarmadığı halde yaşanan bir yolsuzluğu hükme bağlıyor. Biz bana ne diyor. Yolsuzluk senin yolsuzluğun kardeşim. Bunun hesabını sen vereceksin. Sen bu ülkenin Adalet Bakanı’sın.

  TERÖR YAPANLARI ÖVMEYE İZİN VERİLEMEZ

  - Birinci zafiyet noktası budur. Diğeri ise şudur. İktidarın da belli çevrelerinde bulanıklık var. Çok somut bir biçimde şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Bi yandan terörle mücadelesini yapıyor, bir yandan da meşru kabul edilen güçler, etkili noktada bulunan güçler, terörle mücadelenin karşısında bir tavır takınma imkanını bulabiliyor.

  - Yani terörü birlikte tarif edemiyoruz. Teröre birlikte karşı duramıyoruz. Birimizin terör dediğine bir kısmımız terör dememeye devam edemiyoruz. Terörü kınamıyoruz. Meşrulaştırmaya gayret ediyoruz. Hiçbir demokratik ülke böyle bir uygulamaya izin veremez. Bu şaşkınlıktır demokrasiyle ilgisi yok.

  - Terörü sahiplenmeye, teröre destek vermeye terör yapanları övmeye izin verilemez. Eğer izin veriliyorsa, sizin terörle mücadelenizin başarıya ulaşması mümkün değildir.

  - İspanya ve İngiltere.. ikisi de terör olaylarını kınamayan terör yapanlarla ilişki geliştiren bütün güçleri meşru saymamaktadır.

  - Demokrasi düşünce fikir inanç paylaşması. Korku değil silah değil, mayın değil. O varsa demokrasi yok.

  - Ben yapmıyorum onları, ölümü korkuyu. Ama olanlara sahip çıkmaya izin vermezler kardeşim vermezler.

  - Sayın hükümet sözcüsü değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Bu öneri seneler önce yapıldı. Tampon bölgesi konusu. Evet bunu değerlendirelim diyor. Bunun için bir muhalefet liderinin bunu dile getirmesi mi gerekiyor. Sen iktidarsan bunun çözümlerini bulamıyormusun. İlla birinin telaffuzuna mı ihtiyacınız var.

  - Dağlıca baskınından sonra bir askeri operasyon kaçınılmaz hale gelmişti ve TSK bunu uyguladı. Fakat bugün geldiğimiz noktada anlıyoruz ki o askeri operasyon sorunun kalıcı çözümünü güvence altına almaya yetmemiş. O askeri operasyon o anda hepimizi mutlu etti ama sorun kalcı bir çözüme kavuşturulamamış. Biz söylemiştik ozaman ve pek çok çevreyi de tedirgin etmiştik. Erken noktalama olmamalı, girilmişken daha kalıcı çözüm olması gerekir demiştik. Biz gireli 4-5 gün olmuşken, derhal TSK Kuzey Irak’tan çıkmalıdır dedi ABD’li bakan.

  - Niçin girdik biz oraya. Derhal çıkmalıdır diye diye geldi Gates. Biz o operasyonu ABD ile işbirliği yaparak yaptık. Bu işbirliğinin amacı neydi. Ne için işbirliği yaptık.

  - PKK terörüne bir merci olmaktan çıkarılması için mi yaptık. Yoksa başka bir ihtiyaca cevap vermek için mi? Nedir o ihtiyaç. Yani Kuzey Irak’ta kalıcı bir çözümü dostlarımıza kabul ettiremedik mi?

  - Bütün ülke ayakta, türk askerleri kaçırılmış, elbette bir şey yapacaksınız mı denildi, yoksa kalıcı bir çözüm için sizin gerekli önlemleri almanız doğaldır, biz de buna katkı veriyoruz mu diyorsunuz?

  - Türkiye’nin bunu sağlayamadığı anlaşılıyor. Tabi bunun için Türkiye’nin talep etmesi lazımdır. Ağırlığını koyarak, bölgedeki gücünü harekete geçirerek talep etmesi lazımdır. Bunun yeterince denildiği izlenimi yoktur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı