Dünya Haberleri

  Mehmetçik Makedonya'da

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapacak olan Türk askeri taburunun 52 araçtan oluşan ilk konvoyu, Bulgaristan'ı 15 saat süren yolculuktan sonra geçerek Makedonya'ya ulaştı.

  133 personelin bulunduğu Türk askeri konvoyu, Deveboynu sınır kapısında, Kosova'ya dönüş yapan çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu mülteciler tarafından, alkışlar ve ‘‘Türkiye... Türkiye’’ sloganlarıyla karşılandı. Konvoyu, Makedonya'ya girişinde karşılayanlar arasında, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Mustafa Fazlı Keşmir ile büyükelçilik mensupları hazır bulundular.

  Türk askeri konvoyu, Bulgaristan'da 15 saat süren yorucu bir yolculuk yaptı. Konvoyun Bulgaristan'dan geçişi sırasında herhangi bir sorun yaşanmadı. Ancak, 52 araçlık konvoyun ağır ilerlemesi Bulgaristan'da trafiğin aksamasına neden oldu. Bulgaristan güvenlik birimleri Türk askerinin geçişi sırasında son derece geniş güvenlik tedbirleri aldı. Konvoyun Sofya çevre yolundan geçişi sırasında trafik iki saat durduruldu. Konvoy, Sofya'dan sonra otoyol olmaması sebebiyle ağır ilerleyerek, saat TSİ 19:00'da Makedonya sınır kapısına ulaştı.

  Askeri konvoy bu geceyi Kumanova kentinde geçirecek ve yarın da görev bölgesi olan Kosova'nın Prizen bölgesine ulaşacak.

  Bu arada toplam 993 personelden oluşan ‘‘Kosova Türk Barış Gücü Görev Kuvveti’’nin ikinci bölümü de dün yola çıktı. İkinci grup tren yoluyla, yine Bulgaristan üzerinden Makedonya'ya geçecek. Yaklaşık 440 personel ise 8 Temmuz'da uçakla Kosova'ya gidecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı