Mehmet Yıldırım: "Zorlanırsak milli koalisyon yapalım"

Hürriyet Haber
18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, hükümetin kendini alternatifsiz görmemesi gerektiğini belirterek, "Demokrasilerde çare tükenmez, alternatif bulunur. Çok çok zorlanırsak milli koalisyon yapalım" dedi.

İTO'nun 2001 yılı programı ve bütçesinin ele alındığı Meclis Toplantısı'nın açılışında konuşan Yıldırım, sürekli zigzaglar çizilen bir ekonomik yapı içinde, İTO'nun çizgisini koruduğunu ve sürekli doğru bildiklerini kamuoyuna aktardığını kaydetti.

Uygulanan ekonomik programın sadece finansa yönelik geliştiğini savunan ve üretimin ihmal edildiğini öne süren Yıldırım, Türkiye'nin bankalar nedeniyle önemli kayıplara uğradığını ve bunun hala devam ettiğini söyledi.

Bankaları bırakın batsınlar

Yıldırım, zor durumdaki bankalara el konulma uygulamasını benimsemediğini de belirterek, "Bugün kaybeden işe el koymayan devlet, kaybeden bankaya el koyuyor. Bırakın batsın bunlar. Niye batırılmıyor. Liberal ekonomi şartlarında olması gereken bu. Siz el koyduğunuz müddetçe bunların içlerinin boşaltılmasını, kötü gayeli kullanımlarını önleyemezsiniz" diye konuştu.

Gelir dağılımı bozukluğu ve haksızlıklar sürdükçe sosyal patlamaların engellenemeyeceğini anlatan Yıldırım, "Türkiye'de adaleti maalesef hapishanelerdeki çeteler sağlıyor. Bir yerde düğmeye basılıyorsa o zinciri oluşturanlar utansın" dedi.

Türkiye'nin tarımı ve hayvancılığı da bir kenara atamayacağını vurgulayan Yıldırım, İTO bünyesinde "Tarım Kesiminde Yeniden Yapılanma" adlı bir rapor hazırlanmakta olduğunu söyledi.

Tarım sektöründeki çeşitli uygulamaları örnek göstererek eleştiren Yıldırım, İTO Meclis üyelerine "Devletin ekonomik olarak bulunduğu hiçbir sahaya girmeyin, batarsınız. Bankalar da dahil" tavsiyesinde bulundu.

Program revize edilmeli

Uygulanan ekonomik program bu şekilde devam ettiği takdirde hiçbir yere varılamayacağını iddia eden Yıldırım, "Bunu revize etmek gerekir. Programı revize etmeden önce hükümeti revize etmemiz lazım" diye konuştu.

Avrupa Birliği ile ilişkileri de eleştiren Yıldırım, "Son toplantıya o kadar güçlü bir başbakan gönderdik ki resimlere sığmadı" dedi.

Mehmet Yıldırım, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin başlangıcından bu yana 50 milyar dolar "içeri girdiğini" savunarak, "Her zaman kazık yemek için bir anlaşma yapılır mı? Bunları müzakere edecek bürokrat ve siyasetçi de yok" diye konuştu.

İTO Başkanı Yıldırım, Başbakan Bülent Ecevit ile temaslarında sürekli sorunları ve çözüm önerilerini aktardığını da kaydederek, şunları söyledi:

"Neredeyse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türk toplumuna dava açacak. (Türk Başbakanı'na eziyet ediyorsunuz, rahat bırakmıyorsunuz. Huzurlu, evinde oturması gereken adama zorla başbakanlık yapacaksın diye dayatıyorsunuz.) Yeter arkadaş artık bizim başbakanımıza eziyet etmeye hakkımız da yok."

Tüsiad'a eleştiri

Yıldırım, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ni (TÜSİAD) de eleştirdiği konuşmasında, "TÜSİAD'ınki geç kalmış bir uyarı. Gemiyi terk ediyor gibi geldi. Belki ekonomik politikaların bir yıl sonra yanlış olduğunu anlayabildiler. Biz bir yıldır bunun ülkenin bünyesine uygun olmadığını ifade ettik" dedi.

Türkiye'nin bir yönetim eksikliği sıkıntısı bulunduğunu savunan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bu hükümet kendini alternatifsiz görmesin. Demokrasilerde çare tükenmez. Alternatif bulunur. Çok çok zorlanırsak milli koalisyon yapalım. Türkiye'nin varlığı, geleceği sözkonusu."

Parlamento dışından bir hükümetin bile çok şey değiştirebileceğini anlatan Yıldırım, "Türkiye'nin Milli Güvenlik Kurulu var. Artık eften püften şeylerle uğraşacağına, Türkiye gidiyor, ekonomi gidiyor, bunlarla uğraşsın" diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı