« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mehmet Okur milli takımda

2010 Dünya Şampiyonası öncesi Türk basketboluna sevindirici haber.. <1+>(Meriç Tunca yazıyor)

Meriç Tunca
SON GÜNCELLEME

2007 yılında İspanya'da yapılan Avrupa Şampiyonası'ndan bu yana çeşitli nedenlerle Milli Takım forması giymeyen NBA'deki gururumuz Mehmet Okur'un hasreti sonunda bitiyor..

Hurriyet.com.tr'ye konuşan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, halen NBA'de Utah Jazz forması giyen ünlü yıldızın, bir aksilik olmadığı takdirde önümüzdeki sene Türkiye'de düzenlenecek Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Milli Takım kadrosunda yer alacağını açıkladı..

Demirel, ''2 hafta önce Milli Takımlar yöneticileri Barbaros Akkaş ve Harun Erdenay ile Amerika'daydım.. Üçümüz öncelikle Hidayet ve Ersan ile görüştük, bu iki oyuncunun maçlarını izledik. Daha sonra ben döndüm, onlar Utah'a, Mehmet Okur'a gittiler. Barbaros ile Harun, Mehmet'le konuşmuşlar. Mehmet, önemli bir sakatlık yaşamadığı takdirde 2010 Dünya Şampiyonası kadrosunda olmak istediğini söylemiş.. Biliyorsunuz bu oyuncumuz son iki Avrupa Şampiyonası’nda ve elemelerde sakat olduğunu söylemişti. İnşallah bu kez bir şanssızlık yaşamayız. Çünkü biliyorsunuz ki NBA’de çok maçlar yapıyorlar. İnşallah Mehmet'te de, Hidayet'te de, Ersan'da da bir şansızlık olmaz.. Sakatlık yaşamazlar ve iyi olarak Milli Takım kadrosunda yer alırlar'' dedi..

Demirel, Milli Takım Teknik Direktörü Bogdan Tanjeviç'in de Mehmet Okur'u 2010 kadrosunda görmek istediğini belirterek, ''Sonuçta bu şampiyona Türkiye'de ve bizim için çok önemli. Milli Takım olarak ülkemizdeki bu turnuvada final oynamak ve şampiyonluk yaşamak istiyoruz. Bunun için en güçlü kadromuzla sahada yer alacağız'' ifadesini kullandı..

Böylelikle 2005 senesinde Sırbistan'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda soyunma odasındaki kavgayla gündeme gelen, 2006 yılında Japonya'da yapılan Dünya Şampiyonası'na ''Sakatım'' diyerek katılmayan ve son olarak 2007 yılında İspanya'da gerçekleştirilen ve Türkiye'nin dereceye giremediği Avrupa Şampiyonası kadrosunda yer alan 30 yaşındaki Mehmet Okur, 3 yıl sonra yeniden milli formaya dönüş yapmış olacak..

Milli Takım böylelikle 2010 Dünya Şampiyonası'nda Mehmet Okur'un yanısıra, Hidayet Türkoğlu ve Ersan İlyasova ile birlikte 3 NBA yıldızını aynı anda kadrosunda barındıracak..

 

BİZ DE OSCARLI OYUNCU VAR DA SUNDURMADIK MI?

 

Bu arada Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 2010 Dünya Şampiyonası'nın geçtiğimiz salı günü gerçekleştirilen kura çekimi törenini tiyatrocu Demet Tuncer'in sunmasıyla ilgili olarak yapılan eleştirilere de açıklık getirdi. Demirel, Hürriyet Gazetesi'nin ''Vizyona bak. Güney Afrika, Dünya Kupası kura çekim törenini oscarlı yıldız Charlize Theron'a sundururken, bizim federasyon tiyatrocu Demet Tuncer'e sunduruyor'' şeklindeki haberine, ''Charlize Theron Güney Afrikalı. Güney Afrika'da yapılacak olan bir şampiyonanın kura çekim törenini ona sundurmaları kadar normal bir şey yok. Çünkü o ülkenin vatandaşı.. Bizde oscarlık oyuncu var da, biz mi sundurmadık?. Kaldı ki Demet Tuncer kura çekiminde çok başarılıydı. Bunu bana törene katılan üye ülkelerin temsilcileri de söyledi'' diye cevap verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz