Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mehmet, Mişon, Efram

  Hürriyet Haber
  02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.04.2011 - 01:03

  Kocadere Köyü’ne 500 metre uzaklıktaki şehitlikte çoğunluğu Müslüman olmakla birlikte farklı dinden 1300’den fazla Osmanlı askeri yatıyor. Şehitlikte mezar taşları yok ancak daha sonra yapılan düzenlemede altılı tabletler halinde isimler yazılmış. İsimler dikkatimi çekiyor: Çankırılı Mehmet oğlu Raşit, Ali oğlu İsmail, Çanakkaleli Ahmet oğlu Mehmet, Çatalcalı Samuel oğlu Mişon ve Hristo oğlu Eflam yan yana.
  Kocadere’den 57. Alay Şehitliği’ne geçiyorum. Doç. Buhan Sayılır’ın verdiği bilgilere göre, bölgedeki Türk şehitliklerindeki mezar taşları eksik ve yanlış bilgilerle dolu. Hatta şehit listesine asker olmayanlar da eklenmiş. Müttefik mezarlıklarında eksiksiz kayıt tutulduğu halde Türk şehitliklerindeki durum yürek burkuyor.
  57. Alay Şehitliği, 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal’in “Size ölmeyi emrediyorum” dediği ve muharebeler boyunca kumandanı Hüseyin Avni Bey dahil mevcudunun büyük bölümünü şehit veren efsanevi alayın anısına yapılmış. Ancak bu şehitlikte de uzun süre isimler eksik ve yanlış olarak kalmış. Birkaç yıl önce 57. Alay Şehitliği’ne yapılan otopark tarihçilerin tepkisini çekmişti. Son dönemde şehitlik yeniden restore edilmiş. Gelibolu Yarımadası’nda yürütülen “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında Opet, şehitlerin hatasız listesini hazırlatmış. 1817 şehidin adı 57. Alay Anıtı’na ve mezar taşlarına yazılmış.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı