Mehmet Günsür'ün hatırına

Şehre dehşet saçan psikopat bir seri katil ve kurbanları arasındaki ölümcül kedi fare oyununu konu alan Dehşet Gecesi, gerek senaryosu gerekse de yönetmenin yetersizliği nedeniyle sıradan bir gerilim olmaktan öteye gidemiyor. Dehşet Gecesi’ni bizler için izlenir kılan tek şey, başroldeki Mehmet Günsür’un mükemmel İngilzcesi ve rahatlığıya filmi sırtında taşıyan isim olması.

Ömür GEDİK
23.07.2007 - 13:58 | Son Güncelleme :

FALL DOWN DEAD

Mehmet Günsürün hatırına

DEHŞET GECESİ
Yön: John Keeys
Oyn: Dominique Swain, Mehmet Günsür, David Carradine, Udo Kier
Tür: Korku
Süre: 93 dk.

İşte size içinde Mehmet Günsür’un rol alması dışında hiçbir özelliği olmayan bir gerilim filmi.

İtalya’da yaşayan, çeşitli Avrupa filmlerinde rol alan oyuncumuz bu kez Hollywood yapımı gerilim filmi Dehşet Gecesi’nde başrolde.

Filmin yönetmeni daha önce içinde yine Türk oyuncuların, Tamer Karadağlı, Yelda Reynaud ve Deniz Akkaya’nın rol aldığı Ölümle Dans’ı (Living and Dying) çekmiş olan John Keeyes.

B sınıfı bir aksiyon-polisiye olmaktan öteye gidemeyen Ölümle Dans, yönetmen için iyi bir referans değil elbette.

Zaten Dehşet Gecesi de bu referansa dayanarak bu filmden bir şey beklemeyen bizleri hiç şaşırtmıyor ve hem oyunculukların hem de çekimlerin yerlerde süründüğü bir sahneyle başlıyor.

Gecenin kör karanlığında peşindeki adamdan kurtulmaya çalışan bir kadın, sahte çığlıklar eşliğinde katilinden kaçmaya çalışıyor. Ama nafile.

Usturuyla doğranmış ve ruhu bedenden yeni çıkmış insan makyajı ancak bu kadar kötü yapılabilir. Kadının görüntüsü asırlar önce ölmüş ve mumyalanmış bir cesede benziyor.

PICASSO’NUN ‘V’ İMZASI

Sapık ruhlu seri katil Picasso rolünde Udo Kier var. Kier boş bakışlarla başlayıp, bitirdiği filmde ne işi olduğunu pek anlayabilmiş değil.

İzleyici olarak biz de onu anlamakta güçlük çekiyoruz zaten. Senaryo, Picasso’nun kurbanlarının üzerine kazıdığı ‘V’ harfi nedir, bu adam neden öldürür, neden Christie adlı kızın peşindedir gibi pek çok soruya net cevap vermiyor.

Böyle olunca da film boş bir senaryoyla yola çıkan basit bir kedi fare oyunu olarak kalıyor.

Mehmet Günsür’un canlandırdığı polis memuru Stefan için bir alt metin oluşturulmaya çalışılmış. Eşinden ayrılan, depresyonunu haplarla geçiştirmeye çalışan Stefan, aradığı sevgiyi, tüm o koşuşturma içinde güya Christie’de buluyor.

Picasso’nun birilerini doğradığı karelerden, Stefan’ın özel hayatını anlattığı duygusal sahnelere geçişler bir felaket.

John Keeyes böyle keskin ve anlamsız geçişlerle izleyenleri ancak güldürüyor. Gerilim filminde gülmek de pek hoş olmuyor tabii.

 DEVAM SİNYALLERİ KORKUTTU

Mehmet Günsürün hatırına

 Kısa bir rolle karşımıza çıkan David Carradine ve Lolita filmiyle tandığımız Dominique Swain’i filmin iyileri arasında sayabiliriz.

Swain başarılı bir oyuncu. Lolita’dan sonra kariyerini böyle ikinci sınıf filmlerle doldurmuş olması gerçekten üzücü.

Ve Mehmet Günsür. Kuzguna yavrusu anka görünür, ondan mıdır bilemem, ama Günsür, Dehşet Gecesi’ni izlenir kılan tek unsur.

Gerek su gibi akıp giden İngilizcesi gerekse de oyunculuğuyla filme renk, tat, izlenirlik katıyor.

O da olmasa kedi fare kovalamacısından öteye gidemeyen, sıradan bir gerilim olan Dehşet Gecesi iyice çekilmez olabilirdi.

Gerilim ve korku türünde olduğunu iddia eden Dehşet Gecesi, kötü makyaj, çekim ve berbat senaryosuyla bir kez bile korkutamıyor.

Filmin en korkunç anı, devam filminin geleceğinin sinyallerinin verildiği final sahnesiydi dersem ne demek istediğimi anlatmış olurum herhalde!

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ

Mehmet Günsürün hatırına

EDIE FACTORY GIRL
EDIE
Yön: George Hickenlooper
Oyn: Guy Pearce, Sienna Miller, Hayden Christensen, Jimmy Fallon
Tür: Biyografi-Dram
Süre: 90 dk.

Warhol’un fabrika kızı: Edie

60’lı yılların ‘o kız’ı, Amerika’dan yayılan ün sevdalısı kültürün hem görkemini hem de trajedisini bir arada sergileyen Edie Sedgwick’in  yükseliş ve düşüşünün öyküsü, yanına eşlik eden Andy Warhol portresi ile beyazperdede.
Zengin bir ailenin güzel, yetenekli ve karizmatik kızı olarak dünyaya gelen ve hayatına renk katmak için 60’lı yılların ortasında New York’a taşınan Edie’nin, zamanın aykırı sanatçısı Andy Warhol (Guy Pierce) ile tanışmasıyla başlayan film, ün, şan, şöhret ve ardından gelen çöküşü tüm çıplaklığı ve hüznüyle gözler önüne seriliyor.

Warhol’ın bohem ve yaratıcı cenneti olarak bilinen Fabrika’sına heyecanlı bir giriş yapan Edie rolünde Jude Law’la yaşadığı inişli çıkışlı ilişkiyle tanınan Siena Miller var. Edie’nin müzisyen sevgilisi Billly Quinn (bu kurmaca ismin gerçek hayattaki karşılığı Bob Dylan’dı) rolünde ise Yıldız Savaşları’nın yakışıklısı Hayden Christensen’ı izliyoruz. Guy Pearce başarılı bir Warhol portresi çizmiş.

Andy Warhol, Edie, şan, şöhret hakkında çok şey söyleyen, göz boyayan ışıltılı dünyaların farklı boyutlarını gözler önüne seren Edie, defalarca, sıkılmadan izlenebilecek filmlerden ve kesinlikle haftanın en iyisi.

ÖLÜM TOHUMLARI

Mehmet Günsürün hatırına

Yön: Régis Wargnier
Oyn:Jose Garcia, Marie Gillain, Michel Serrault,
Tür: Dram-Gerilim
Süre: 116 dk.

Gerilim romanı uyarlaması

Fransa’nın ünlü ve sevilen polisiye yazarlarından Fred Vargas’ın çok satan romanından sinemaya uyarlanan Ölüm Tohumları, Paris’te geçen bir suç-gerilim filmi.

Eski bir denizcinin mesajlarıyla yayılan korku komiser Adamsberg’in bir apartmandaki kapılara ters 4 rakamı işaretlendiğini öğrenmesiyle daha farklı bir boyuta taşınıyor.

Araştırmalarını derinleştiren Adamsberg, işaretlerden yola çıkarak kendini cinayetlere kadar uzanan tehlikeli bir maceranın içinde buluyor.

INVISIBLE WAVES

Mehmet Günsürün hatırına

HAYALET DALGALAR
Yön: Pen-Ek Ratanaruang
Oyn: Hye-jeong Kang, Tadanobu Asano, Eric Tsang,
Tür: Dram-Gerilim
Süre: 115 dk.

Evrendeki Son Yaşam’ın devamı niteliğindeki kasvetli psikolojik gerilim Hayalet Dalgalar, filmini ‘bir David Lynch yapıtından alınma bir şey’ diye tanımlayan Pen-Ek Ratanaruang’ı, görüntü yönetmeni Christopher Doyle ve Japon oyuncu Tadanobu Asano ile yeniden bir araya getiriyor.

Asano’nun canlandırdığı Japon aşçıbaşı, patronunun eşini öldürmekle suçlanmasının ardından soluğu bir gezinti gemisinde alıyor. Gemide garip şeyler olmaya başlıyor ve aşçıbaşı tuhaf kişilerle arkadaşlık kuruyor. Bunlar arasında uzun zamandır kayıplara karışmış babası olabileceğini düşündüğü biri ve onu öldürmek için tutulmuş bir tetikçi de var.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün