"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Mehmet Ali Erbil ne yapıyor

2006’yı Mehmet Ali Erbil’in başrollerinde olduğu iki Türk filmiyle açıyoruz. Bu haftasonu Keloğlan Kara Prens’e Karşı ve Hababam Sınıfı 3,5 vizyonda olacak.

Şirketlerin filmlerini sömestr ve bayram tatiline denk getirme çabalarını anlayabiliyorum. Daha fazla izleyiciyle buluşmanın yolu biraz da doğru zamanlamadan geçiyor.

Anlayamadığım, Mehmet Ali Erbil’in nasıl olup da kendi kendine rakip olmayı kabul ettiği.

Erbil, bildiğim kadarıyla başrolü oynadığı filmlerin gişe hasılatından da belli bir pay alıyor.

Merak etmemek elde değil. Acaba Keloğlan mı, yoksa Hababam sınıfındaki Deli Bedri rolü mü ona daha fazla para kazandıracak?

Keloğlan filmi onun için daha kárlı ise izleyici Hababam Sınıfı 3,5’u tercih ettiğinde üzülecek mi? Ya da Deli Bedri’nin başarısı ona daha fazla kazandıracaksa, Keloğlan’ı izlemeseler de, Hababam Sınıfı 3,5’u görseler diye geçirecek mi içinden?

Hadi diyelim ki iki filmin de ona getirisi aynı; herkesin bütçesi aynı hafta iki filme birden gitmeye yetmeyeceğinden, yine kendi kendini vurmuş olmayacak mı?

Geçen yıl da benzer bir şey başına geldiği, başrolünü oynadığı Hırsız Var ve Hababam Sınıfı Askerde aynı dönemde vizyona girdiğine göre kendisine bir önerim olacak.

Bundan sonra anlaşmalara bir madde daha koydursun ve iki (ya da üç, ne de olsa Mehmet Ali Erbil’den bahsediyoruz) filminin vizyon tarihlerinin çakışmasını en baştan engellesin.

Film şirketleri oyuncunun isteği üzerine vizyon tarihi değiştirir mi, demeyin.

Mehmet Ali Erbil için değiştirirler.

311 film Oscar peşinde

Bir filmin Oscar adayı olabilmesi için 40 dakikadan uzun olması, o yıl içinde Los Angeles’taki bir sinemada en az, birbirini takip eden 7 gün süreyle gösterimde kalması gerekiyor.

2005’te bu koşulları yerine getiren tam 311 film olmuş.

Bu, son 32 yılın en yüksek rakamı.

Artışın nedeni belgesel sayısındaki fazlalığa ve ertelenen projelerin çoğunun 2005’e denk gelmesine bağlanıyor.

5.789 Akademi üyesi tarafından yapılan değerlendirme 21 Ocak’ta son bulacak ve 78. Akademi ödüllerinin adayları 31 Ocak’ta açıklanacak,

Oscar töreni 5 Mart’ta.

En hayvansever gazete hangisi

Rekabete, çekişmeye bayılan biri değilim, ama son günlerde alevlenen en hayvansever gazete yarışını da son derece faydalı buluyorum.

Bu polemiğin gazetelere bir getirisi oluyor mu bilemem, ama hayvanlara yaradığı kesin.

Ben de bu bahaneyle bir okur mail’ini, sinemayla bir ilgisi olmadığı halde, yazıyorum işte.

Dilek Yanmaz şöyle diyor: "Sinemayla ilgili yazılarınızdan anladığım kadarıyla siz de bir hayvan dostusunuz. Kanada’daki fok katliamı tüm önleme çabalarına rağmen devam ediyor. Sizden çok rica ediyorum, www.foklar.gen.tr adresinin varlığını duyurun ve herkes oraya tepkisini bildirsin. Fokların öldürülmesini engelleyebiliriz."

Bir ekleme yaparak ben de sizden rica edeyim.

Katledilen fokların çoğunu henüz bir kaç aylık bebekler oluşturuyor ve onlar annelerinin önünde acımasızca öldürülüyorlar.

Bir dakikanızı ayırın ve lütfen bu güzel yüzlü, masum hayvanlara yardım edin.

Beyazperde yazısı

"Kahretsin! Tek yapman gereken onun gözlerinin içine bakıp, yalan söylemekti!" (King Kong, Yön: Peter Jackson, 2005)

Bunu biliyor muydunuz?

Geçen yıl vizyona girip, kıymeti pek bilinmeyen İmparatorun Yolculuğu, bu yıl Türkçe seslendirilmiş kopyalarıyla mart ayında yeniden gösterimde olacak. Penguenlerin yaşam mücadelesini anlatan belgeseli bu kez kaçırmayın.
X