Gündem Haberleri

  Mehmed Uzun istediği yerde, Diyarbakır’da öldü

  Hürriyet Haber
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsveç’te 30 yıl yaşayan ve mide kanserine yakalandıktan sonra geçen yıl Türkiye’ye dönen Kürt yazar Mehmed Uzun (54), tedavi gördüğü Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Uzun’un son nefesinde, "Yaşar Kemal, Ahmet Türk ve Şerafettin Elçi’nin cenaze törenimde konuşma yapmasını istiyorum" diye vasiyette bulunduğu belirtildi.

  Hastalığı teşhis edilince, "Diyarbakır bana şifa olacaktır" diyerek geçen yıl temmuz ayında Diyarbakır’a dönen Uzun, üç ay özel bir hastanede tedavi gördükten sonra taburcu oldu. Üç gün önce aniden rahatsızlanan Uzun, dün saat 11.00 sıralarında vefat etti. Uzun’un cenazesi yarın Diyarbakır’da toprağa verilecek.

  Mehmed Uzun, 1953’te Siverek İlçesi’nde dünyaya geldi. 1977’de hakkında dava açıldığı için İsveç’e giden Uzun 1981’de 12 Eylül yönetimi tarafından vatandaşlıktan atıldı. Uzun, İsveç Yazarlar Birliği, İsveç PEN ve Uluslararası PEN gibi örgütlerde muhtelif görevler üstlendi ve pek çok ödüle değer görüldü. Uzun’un bazı eserleri şunlar:

  ROMAN: Tu (Sen), Mirina Kalekî Rind (Güzel Bir Yaşlının Ölümü), Siya Evîn? (Yitik Bir Aşkın Gölgesinde), Rojek ji Roj?n Evdal? Zeynik? (Evdal? Zeynik?’nin Günlerinden Bir Gün), Tarî Mîna Mirin? (Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık), Dicle’nin Sesi I-Hawara Dîcley? (Dicle’nin Yakarışı), Diclenin Sesi II-Dicle’nin Sürgünleri, Ruhun Gökkuşağı, Bîra Kadera (Kader Kuyusu).

  DENEME-İNCELEME: Kürt Edebiyatı’na Giriş, Kalemin Gücü ve Görkemi, Kürt Edebiyat Antolojisi, Nar Çiçekleri, Dil ve Roman, Bir Dil Yaratmak, Dengbejlerim, Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı