Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mehmed Kemal toprağa veriliyor

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 1998 - 00:01

  Önceki gece kalp yetmezliğinden 78 yaşında ölen gazeteci, yazar, şair Mehmed Kemal bugün toprağa veriliyor. Mehmed Kemal için ilk tören saat 11.00'de, Cumhuriyet Gazetesi'nde yapılacak. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ndeki törenin ardından öğlen Şişli Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

  Mehmed Kemal, 11 Nisan 1921 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi'nde bir süre okuduktan sonra 1940’ta gazeteciliğe başladı. Türk Haberler Ajansı, Demokrat Ankara, Yeni İstanbul, Vatan, Ant gibi çeşitli gazetelerin Ankara temsilciliğini yaptı. 1969 yılından sonra İstanbul'da da Yeni Gazete, Akşam, Barış gazetelerinde fıkra yazarlığı yapan Mehmed Kemal, Hürses, Yeni İstanbul, Vatan ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. 1975'ten bu yana da Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazıları yazıyordu.

  1940 dönemi toplumcu şairleri içinde yalın anlatımıyla tanınan Mehmed Kemal; Birinci Kilometre, Dünya Güzel Olmalı, Söz Gibi, Öğle Rakıları adlı şiir kitaplarını yayınladı.

  Mehmed Kemal fıkra ve anılarını da Acılı Kuşak, Politika ve Ötesi, 12 Mart, Öfkeli Generaller ve İşkence, Sol Kavgası, Ara Rejim Kara Rejim, Celal Bayar Efsanesi ve Raftaki Demokrasi, Şairler Dövüşür, Türkiye'nin Kalbi Ankara, Bir Deste İskambil, Bu Darbeler Kimin İçin, Gayrıresmi Yakın Tarih, Nerde Eski Seçimler ve Haber Peşinde 50 Yıl adlı kitaplarda topladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında faşizme karşı savaşan bir aydının öğrencilik ve askerlik yılları konulu Sürgün Alayı adlı romanını yayınlayan Mehmed Kemal'in diğer romanları Pulsuz Tavla ve Kalenin Eteğinde adını taşıyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı