ANTALYA HABERLERİ

MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm

DHA
01.08.2018 - 11:57Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - 'İSTİHDAM seferberliği' kapsamında yapılan 'Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) ile 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenecek.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde hayata geçirilecek projeyle 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenleneceğini söyledi. Nitelikli eleman sorunun iş dünyasının sürekli gündeminde olan bir problem olduğunu belirten Başkan Çetin, "Meclis ve meslek komitelerimize yaptığımız dönemlik anketlerde öne çıkan sorunların başında nitelikli eleman konusu mutlaka yer almaktadır" dedi.

TALEP İŞVERENDEN, EĞİTİM ÜCRETLERİ İŞKUR'DAN, EĞİTİM ODA VE BORSALARDAN

Başkan Çetin, bu soruna merhem olabilmek adına İŞKUR ve TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi hedefiyle protokol imzalandığını kaydetti. Protokol kapsamında; kamu - özel sektör işbirliğinde teorik ve pratik eğitimlerin birleştirilmesini içerecek mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacağına değinen Başkan Çetin, "Protokolün geçerli olduğu iki yıl boyunca Oda-Borsalar ile İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla düzenlenecek mesleki eğitim kurslarında işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki işgücü, işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programları ile yetiştirilecek" diye konuştu.

KURSİYERLERE CEP HARÇLIĞI

Kursiyerlerin eğitim ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağına değinen Davut Çetin, "Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu eğitimlere katılan kursiyerler cep harçlığı alacaklar. İŞKUR, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacak" dedi.

Davut Çetin, kursların işverenler için de çalıştıracağı elemanı tanıma imkânı sağlayacağına değinekerek, şunları kaydetti:

"İşveren programa dâhil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebilecek. Firmalar eğitime katılan kursiyerler için istihdam teşviklerinden de yararlanabilecekler. Bu noktada ilk etapta üyelerimizden beklentimiz; hangi meslekte, hangi nitelikte işgücüne ihtiyaç duyduklarını İŞKUR veya ATSO'ya bildirmeleri. Böylece piyasada karşılığı olan nitelikte elemanlar yetiştirilebilecek ve yetişen işgününe de istihdam yaratılabilecek. Hem işveren, hem işgören hem de ülke ekonomisi kazanacak."

Başkan Çetin, konuya ilişkin detaylı bilginin www.milliistihdamseferberligi.com/megip internet bağlantısından edinilebileceğini sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ağustos 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:21
 • Guneş
  05:55
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:40
Sayfa Başı