Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Meğer kedi de değilmiş

Tilki görünümlü” Van Kedisi arkadaşımız, kendisini “köpek” sanıyormuş. Üstelik “dünyanın en iyi basketbol oynayan köpeği.

Alper DÜLGERCİ
SON GÜNCELLEME

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası resmi maskotu bildiğiniz gibi “tilki görünümlü” Van Kedisi arkadaşımız. Kendisiyle karşılaşmamızın görsel şokunu üzerimizden atamadan, maskotumuzun aynı zamanda ciddi nevroz sahibi bir karakter olduğunu öğrendik. Maskotumuz, üstelik kendisini “köpek” sanıyormuş! (Şampiyonanın resmi web sitesi www.turkey2010.fiba.com böyle diyor).

Doğan görünümlü Şahin

“Doğan görünümlü Şahin” diyarı memleketimize bile fazla gelen bir karışım bu.

Peki nasıl karar kılındı bu maskota? Federasyon yaratıcı ajansa nasıl bir “brief” (nasıl bir iş istendiği) verdi, tasarım ve onay süreci nasıl işledi? Yaratıcı ekip ya da ajans seçimi nasıl yapıldı? Bu kadar eleştiri alan bir konu üzerine bir miktar bilgilendirme istemek hakkımız sanırım.

Kura çekimininin PR getirisinin olabileceğinden çok daha düşük olduğunu evvelden belirtmiştik. Edindiğim bilgiler, kura çekimi organizasyonu öncesi federasyonun profesyonel bir halkla ilişkiler şirketi ile çalışmadığıydı.Bu iş vizyon sahibi profesyonellere teslim edilmediyse, ortada çok ciddi bir problem var demektir. 150 ülke televizyonundan izlenecek bir olayı kotarmaya kalkmasak da ev sahipliğinin hakkını versek? Fırsatı harcamak da, artı değere çevirmek de kolaydır. Yeter ki hedefiniz açık ve net olsun.


Bunları da Beğenebilirsiniz