"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Meğer Angola tanıtımını yapan bir Türk’müş

Hatırlayınız, pazartesi günü yazmıştım.

Afrika’nın pek bilinmeyen ülkesi Angola’nın CNN’de sıkça dönen tanıtım filminden çok etkilendiğimi...
Meğer o tanıtım filmini hazırlayan bir Türk işkadınıymış: Ceren Çerçiler. Kendisiyle önce mailleştik, sonra telefonda konuştuk.
Tam dört yıl Angola’da yaşayan Çerçiler’in hikayesi öyle orijinal, macera dolu ve ilham verici ki...  ışte kendi ağzından Çerçiler’in ilginç Angola macerası...
25 YAşINDA
ANGOLA’YA MERHABA!
? ıspanya’da çalıştığım şirket, ülkeler için imaj projeleri hazırlıyordu. Endonezya ve Tanzanya’dan sonra beni Angola’ya gönderdiler. Ancak Angola Cumhurbaşkanlığı projeyi yeterli bulmadı. şirketim de projeyi değiştirmek istemedi. Bunun üzerine Angola’dan projeyi tek başıma yürütme teklifi geldi. Ve annemlerin tüm itirazlarına rağmen, 2005 yılında tam 25 yaşındayken tek başıma Angola’ya yerleştim!
? Angola’da dört yıl nasıl mı geçti? Gün oldu ıspanya Prensesi ya da Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ile ev ortamında görüştüm.
Gün oldu sokak çocukları daireme kovalarla su taşıdı. Çünkü çok sık su kesintisi oluyordu!
? Angola’da arabasız yaşam pek yoktur. Mutlaka şoförünüz olmalı. Ayrıca her gün korumanıza jeneratörün yeterli yakıtının olup olmadığını kontrol ettirirsiniz. Yoksa karanlıkta ve susuz kalabilirsiniz! Bazen bankalar çalışmaz, para çekemezsiniz. Trafik çilesi çoktur. Ama onun dışında, eğer ben yaşayabildiysem herkes orada yaşayabilir.
? Aslında turizm açısından çok harika bir ülke, ama maalesef otel eksikliğinden turizm güçlü değil. Gerçi beş yıla kadar her şey değişecek.
TANITIM FıLMı FıKRı
NASIL DOğDU?
? Reklam filminin konsepti Angola’ya ilk geldiğimde hissettiklerimden ortaya çıktı. Angola’da kaldım, çünkü ben Angola’ya inandım.
Bu yüzden “I believe” mesajını verdik. Bu reklam sayesinde ülkeye 800 yatırımcı girdi. Angola gibi kötü imajı olan bir ülke bir reklamla etkileyici olabiliyorken, Türkiye gibi büyük ve esaslı bir ülkenin halen insanları etkileyecek ve Türkiye’yi anlamalarını sağlayacak bir reklamının olmaması çok acı!

Sehir Atlası

? EN YENı, EN CAZıP YER
Asmalımescit’in hengamesine bir sokak uzaklıkta yeni bir mekan açıldı, adı Off Pera. Önceki gece mekanın hem içi hem de sokağa taşan kısmı oldukça kalabalıktı. Kitle, 30 yaş ve üstüydü. Reklamcısı, oyuncusu, yapımcısı (biraz Cihangir tayfası yani) oradaydı. Gazeteci Asu Maro eski Türkçe popları çalıyordu DJ balkonunda...
Bu arada Off Pera’nın dekorasyonu bir acayip. Eski pencere, kapı pervazlarını üst üste, alt alta çivileyip dekore etmişler.
Önce bir tuhaf geliyor, sonra seviyorsunuz.
? AKşAMÜSTÜ OZAN DOğULU
En son Supper Club’ta DJ’lik yapmıştı Ozan Doğulu. şimdi her perşembe ve cumartesi W’da çalacakmış.
Ben en çok cumartesi akşamüstü çalmasını sevdim.
17.00 gibi başlayıp 21.00 gibi bitirecekmiş.
? CHANGA VE şAMDAN’DA GELıNLıKLE DOLAşTI
Hafta sonu tüm yurtta, ağırlıklı olarak da ıstanbul’da ısrarla kutlanan (milli) Halloween bayramının kostümlü partilerindeki en unutulmaz sima Deniz Yurdakul olmuş. Çünkü sevgili Deniz, Halloween kıyafeti olarak seçtiği gotik gelinlikle hem Changa hem de şamdan’da boy gösterip sosyetos kitleyi dumura uğratmış. Güzel hareketler bunlar diyorum...

Geç kalmış bir “bu da oldu” haberi


Geç: Çünkü Fashionable çoktan yapıldı, bitti.
Ama yazılması gereken bir şeyi hâlâ var.
O da, bir arkadaşımın tanık olduğu bir taciz olayı.
Cavalli defilesinin olduğu gece, herkes içeri girmek için iskele önüne yığılmışken ve bu kalabalık içinde Derin Mermerci ve sevgilisi Tolga Egemen zar zor durmaya çalışırken... Mermerci tacize uğramış.  Ve tabii ki bu tacize hem kendisi hem de sevgilisi büyük tepki göstermiş. Hatta neredeyse kavga çıkmak üzereymiş.
Güya hepsinin elit, hepsinin eğitimli, hepsinin medeni olduğunu varsaydığımız bu kitlenin içinde de böyle bir magandalık yaşanıyorsa daha ne demeli?

‘Kare as’ yarın...

Türkçe popun gelecekteki kare ası anketlememiz devam ediyor.
Bir sürü mail geliyor sizden. “şu şarkıcıyı nasıl unutursun, şuursuz musun?” diyen de var, “Evet bu kare as gayet uygundur” diyen de.
Yarın yanıtlarınızı yayınlayacağım. Maillemeye devam yani...

X