Medyaya 'örtülü reklam'dan ceza yağdı

A.A.
15 Şubat 2006 - 15:12Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 15:27

Reklam Kurulu, yayınları veya haberleri sırasında örtülü reklam yaptıkları gerekçesiyle, 7 medya kuruluşuna 5 bin-100 bin YTL arasında değişen idari para cezaları verdi.

Reklam Kurulu kararlarından derlediği bilgiye göre, Kurul, 3 Ocak'ta yaptığı toplantıda, müzik yayınlarında “örtülü reklam” sayılan markalara yer verdiği için Bir Numara Radyo ve Televizyon Yayınları A.Ş'ye ait NR 1 TV logolu televizyon kanalına 50 bin 12,20 YTL idari para cezası ve reklamı durdurma cezası verdi. Ancak, firma daha önce de örtülü reklam uygulamasından ceza aldığı için, ceza 2 katına çıkarılarak 100 bin 24,40 YTL olarak uygulanacak.
AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. ve Tic. A.Ş'ye ait Show TV logolu televizyon kanalında yayımlanan bir programda bir markanın örtülü reklamının yapıldığı belirlenirken, kanalın daha önce de aynı nedenlerle ceza alması dolayısıyla, idari para cezasının 2 katı, 100 bin 24,40 YTL uygulanmasına karar verildi.

Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'ye Akşam Gazetesi'nde yayımlanan “Miyop Tedavisinde Yeni Çözüm: Act Laser” başlıklı yazıda bir göz kliniğinin örtülü reklamının yapıldığı gerekçesiyle de gazeteye 50 bin YTL idari para cezası verildi. Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş'ye ait Vatan Gazetesi'ne de bir sağlık haberinde bir doktora gönderme yapması nedeniyle örtülü reklam yaptığı gerekçesiyle 5 bin YTL idari para cezası verilmesine karar verilirken, gazetenin daha önce de aynı konuda ceza alması nedeniyle, ceza 2 katı, 10 bin YTL olarak uygulanacak.
Star Televizyon Hizmetleri A.Ş'ye ait Star TV logolu televizyon kanalına da “İbo Show” isimli programda bazı markaların örtülü reklamı yapıldığı gerekçesiyle 50 bin YTL idari para cezası verilirken, kanalın aynı uygulamadan daha öncede ceza alması nedeniyle, ceza 2 katı, 100 bin YTL olarak uygulanacak.

Kurul, A Yapım Televizyon Programcılık A.Ş'ye ait NTV logosu ile yayın yapan televizyon kanalına da belgesel yayını sırasında bir otomobil markasının örtülü reklamını yaptığı gerekçesi ile 50 bin YTL idari para cezası ile durdurma cezası verilmesine karar verdi.

Posta Gazetesi'nde yayımlanan saç ekimi ilgili yayımlanan bir haberde bir güzellik merkezinin örtülü reklamı yapıldığı gerekçesi ile de güzellik merkezi firmasına 5 bin YTL idari para cezası verilmesi uygun bulundu.
Kurulun örtülü reklam yapıldığı gerekçesiyle idari para cezası verdiği programlarda örtülü reklamı yapılan ürünlerin, söz konusu programların sponsoru olan firmalar olduğu dikkati çekiyor.

EL İLANINA DA REKLAM CEZASI

Reklam Kurulu, Hikmet Güven Özel Fizikmer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne ait “Bel fıtığına fizik tedavi ile ameliyatsız çözüm sunuyoruz” başlıklı el ilanı için de Sağlık Bakanlığı'nın görüşleri çerçevesinde, 5 bin YTL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kararda, el ilanında kullanılan ibarelerin, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin ilgili hükümlerine aykırı olduğu ve söz konusu reklam için İl Sağlık Müdürlüğü'nden izin alınmadığı belirtildi.

“YILDIZ”INI FAZLA GÖSTEREN OTELE DE CEZA

Reklam Kurulu, yıldızlarını “işletme belgesindeki yıldız”dan daha fazla göstererek reklam yapan 2 turistik tesise de yanıltıcı reklam yaptıkları gerekçesiyle 5 biner YTL idari para cezası verdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı