ANTALYA HABERLERİ

"Medya ve Türkiye bağlamında TRT" Konferansı

AA / Süleyman Elçin
15.12.2014 - 16:44Son Güncelleme :

- TRT Genel Müdürü Göka: - "Medyanın tamamen tarafsız olması mümkün değil. TRT için bunu söylemek gerekiyorsa gelenekten, milletten, kamuoyundan yana bir taraf sergilediğimizi düşünüyoruz" - "Biz bir şeyden söz ederken, kamuoyunun genel algısıyla düşünerek bunu yansıtmaya çalışırız. Genel yapıya ters düşmeyecek, onu paniğe sürüklemeyecek, moral bozukluğuna itmeyecek, yanlış bir yere sevk etmeyecek ilkelerimiz var. Bu ilkeler bir habere ya da olaya yaklaşmadaki tarafımızı belirler. Bu anlamda TRT de taraftır ancak sözünü ettiğim şekilde taraftır"

AA / Süleyman Elçin

ANTALYA (AA) - TRT Genel Müdürü Şenol Göka, medyanın tarafsız olmasının mümkün olmadığını, TRT olarak gelenekten, milletten, kamuoyundan yana bir taraf sergilediklerini düşündüğünü belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Genç Fikirler Topluluğu tarafından Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Medya ve Türkiye bağlamında TRT" Konferansına katılan Göka, mesleğe ilk adım attığı yer olan Antalya'ya vefa borcunu ödeyebilmek için "Söz uçar yazı kalır" kitabını hazırladığını söyledi.

İletişim Fakültesinden mezun olduğunu hatırlatan Göka, TRT'nin iletişimcilerin daha fazla rol aldığı bir merkez olmasını arzu ettiğini anlattı.

Medyayı bir ortama benzeten Göka, "Bu ortamın kendi ilişki biçimi var. Bir yere gelindiğinde o yerin imkanlarıyla hareket edildiğinde, farklı bir ilişki ve düşünce biçimi oluşmaya başlıyor. Medya mensubunun kafasında herkesten ve her şeyden bağımsız olarak bir düşüncesi var. Medya mensubunun o ortamın ilişkiler ağından kaynaklanan bir şekli ortaya çıkar" dedi.

Medyayı bu anlamda tamamen tarafsız, "Biz ne verirsek, orada ne varsa bunu yansıtıyor" şeklinde algılamamak gerektiğini ifade eden Göka, medyanın çerçeveleme şekli, veriliş biçimi ve ondan sonraki beklentileriyle bir taraflılığı olduğunu dile getirdi.

- "TRT kamuoyundan yana taraftır"

Göka, şöyle konuştu:

"Medyanın tamamen tarafsız olması mümkün değil. TRT için bunu söylemek gerekiyorsa gelenekten, milletten, kamuoyundan yana bir taraf sergilediğimizi düşünüyoruz. Biz, bir şeyden söz ederken kamuoyunun genel algısıyla düşünerek bunu yansıtmaya çalışırız. Genel yapıya ters düşmeyecek, onu paniğe sürüklemeyecek, moral bozukluğuna itmeyecek, yanlış bir yere sevk etmeyecek ilkelerimiz var. Bu ilkeler bir habere ya da olaya yaklaşmadaki tarafımızı belirler. Bu anlamda TRT de taraftır ancak sözünü ettiğim şekilde taraftır. Bu ilkeleri düşündüğünüzde bir taraf oluyorsunuz. Medyanın ne kadar özgür olduğunu değerlendirmesini sizler de rahatlıkla yapabilirsiniz."

- "Eksik ya da fazlalık bulunabilir ama asla yalan olmaz"

TRT olarak "güvenilir olma" iddiasını taşıdıklarını vurgulayan Göka, eksik ya da fazlalık bulunabileceğini ama asla yalan olmayacağını söyledi.

Böyle bir şeyin TRT'de görülemeyeceğine işaret eden Göka, şöyle devam etti:

"Kamuoyundan aldığımız o sorumlulukla belki bir haberi, gelişmeyi bütün yönleriyle veremeyebiliriz. Bu bizim eksikliğimiz ya da arkadaşlarımızın bakış açısı olabilir ama asla yalan olmaz. Durup dururken masa başında ya da hiç olmayan ilişkiler biçimiyle size böyle bir şeyi yansıtmayız. TRT'de yalan olmadığı konusunda bilgi ve garanti verebiliriz. Sizin bakış açınıza göre eksik kalabilir ya da fazla olabilir ama mutlaka doğrudur, güvenilirdir."

Göka, TRT'yi bir eğitim merkezi haline getirmeyi hedeflediğinin altını çizdi.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Göka, İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonuna yönelik soruyu, "TRT diğerlerinden kendini ayırır. Çünkü yargıya intikal etmiş herhangi bir konuda ya da yargısal işlemlerde yorum yapmaz. Bırakalım, yargı nasıl bir sonuç çıkaracaksa o sonuca göre değerlendirmede bulunuruz" şeklinde cevapladı.

- TRT'ye verilen katkı payı

"TRT, faturalardaki katkı payına muhtaç mı" şeklindeki soru üzerine Göka, şöyle konuştu:

"Kamu yayıncılığının yapıldığı her ülkede o kamu yayıncısına katkı sağlanır. Bu, muhtaç olmaktan değil. Bu durum (Biz devlete vergi veriyoruz, devlet vergimize muhtaç) gibi bir şey. Böyle değerlendirmek çok doğru değil. Kamu yayıncısı, ticari yayıncılardan ayrılarak onların ilgilenmediği alanlarla da ilgilenmek zorunda. TRT onların ilgilenmediği birçok alanla ilgilenmek zorunda. Geliri kamudan elde ediliyorsa kamunun beklentilerini karşılayabilecek içerik oluşturmak gerekiyor. 'Layıkıyla bu konulara ağırlık verelim, çok fazla ticari faaliyetlere yönelmeyelim, reklam peşine düşmeyelim' diye bu gelirler TRT'ye sağlanıyor."

Konferansa Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık ile öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Medya ve Türkiye bağlamında TRT" Konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:53
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı