ANKARA HABERLERİ

Medya okuryazarlığı zorunlu ders olsun

Esra ÖZKAN
04.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

İletişim Fakültesi mezun ve öğrencileri, okullarda seçmeli olarak verilen Medya Okuryazarlığı dersinin ilköğretimden itibaren zorunlu olması ve dersi de kendilerinin vermesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yardım bekliyor.

Esra ÖZKAN

GAZİ Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Güz, öğrencilerin Medya Okuryazarlığı dersini iletişimcilerin vermesi ve dersin ilköğretimden itibaren zorunlu olması gerektiği isteklerine destek verdi. Güz, bu konuda öncelikli görevin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) düştüğünü kaydetti.

İletişim fakülteleri olarak her türlü görevi üstlenmeye hazır olduklarını dile getiren Güz, Medya Okuryazarlığının, iletişimcilerin alanı olduğunu, bu nedenle de dersi iletişimcilerin vermesi gerektiğini vurguladı. Güz, “Televizyondaki her programı izlerken verilen mesajları nasıl algılıyoruz, herkes bu konuda bilgi sahibi olmalı. Türkiye gibi dünyanın televizyona en çok bağımlı olan bir toplumu için medya okuryazarlığı zorunlu olmalı” diye konuştu.

Deneme yapılsın

Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlulaştırılması ve bu alana ilişkin öğretmenlerin iletişim fakültelerinden istihdam edilmesini savunan Güz, çalışmanın pilot bölge olarak denemesinin yapılabileceğinden söz etti.
Güz, insanların verilen mesajları nasıl dikkate alacaklarını bilmediklerinden, kimi zaman reel gerçeklikle sanal gerçekliği karışabildiklerine işaret etti. Bu nedenle Güz, eğitim sağlanabilirse, televizyonun olumsuz etkileri konusunda kamuoyunun bilinçlendirilebileceğini ifade etti.

Seçmeli ders olduğundan öğrencilerin tercihlerinde sıkıntı yaşandığını dile getiren Güz, “Ders cazip hale getirilebilirse çocuklar da seçmeli olan dersi isteyerek tercih ederler. İlköğretim çağından itibaren bunu bir eğitim politikası haline getirirsek, olumsuzlukların yaşanmasını engellemiş olabiliriz” diye konuştu.

İletişimciler yerine Sosyal Bilgiler öğretmeni

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Medya Okuryazarlığı Dersi veren Doç. Dr. Kemal İnal, son birkaç yıldır, dersin 6,7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli okutulduğunu, 2010 yılından itibaren ise sadece 8’inci sınıflarda okutulmaya başlandığından yakındı.
Alınan bilgilere göre dersin seçilmediğini, bunun sebebi olarak da dersi sosyal bilgiler öğretmeninin vermesinden dolayı yeterli olmamasını gösterdi. İnal, “Derse giren öğretmenlerin İletişim Bilimlerine dair formasyonu olmadığı için bu dersler çoğu zaman boş geçiyor. Medya konusunda öğrenciler bilinçlendirilmesi gerekirken, diğer derslerinin eksiklikleri tamamlanıyor” diyerek öğrencilerin bilinçlendirilmesine çağrıda bulundu.
Bu dersin İletişim Fakültesi mezunları tarafından verilmesi gerektiğinin önemine değinen İnal, bu dersi verebilmek için mezunlara öğretmenlik hakkı tanınması gerektiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Medya okuryazarlığı zorunlu ders olsun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı