Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Medya

Serdar TURGUT

Sağlık haberleri

Sağlık haberlerinin doğal olarak müşterisi çoktur.

Özellikle son 10 yıl içinde tıp alemindeki gelişmeler, yeni tedavi metodları, yeni ilaçlar, alternatif tıp, doktorların yeni başarıları, hastane teknolojisinde gelişmelerle ilgili yazılar, makaleler büyük bir ilgiyle okunuyor.

Bunda hem tıp aleminde gelişmelerin başdöndürücü hız kazanması rol oynadı hem de insanların kendi yaşamlarıyla ilgili bilinçleri geliştiği için bu tür haberlere ilgi arttı.

***

Sağlık konusunda haber verirken son derece dikkatli olmak gerekiyor.

Çünkü bu konu kadar insanları birebir, direkt olarak ilgilendiren tahmin ediyorum ki başka haber türü de yoktur.

Diyelim ki kanser hastasısınız. Gazetede ‘Kansere Mucize Tedavi’ diye bir haber okursanız, dünyanız değişir.

Ancak bir süre sonra bu mucize tedavinin henüz ortalıklarda olmadığını, henüz farelerde denenmekte olan bir teori olduğunu okuyunca hastanın bu kez yine dünyası değişir.

Yıkılan hayalleri, umutlar, gözyaşı olur, sonuç. Ve bunlardan da ne haberi yazan muhabirin ne de haberi oraya koyan müdürün haberi olur büyük ihtimalle.

Kötü niyet olmadan insanların umutları kırılır her defasında

Arşivlere bakın isterseniz.

Son yıllarda bu türden belki yüzlerce haber çıktı.

Ve sonra hiçbirisi de doğru mu değil mi diye takip edilmedi.

***

Son derece büyük çıkarlar işin içindedir sağlık haberlerinde.

İlaç şirketleri milyarlarca dolarla oynarlar.

Gelişmekte olan ülkeler ilaç, tıp teknolojisi ve tıp bilimi konusunda gelişmiş ülkelere tam bir bağımlılık içindedirler. Sömürülmeye açık haldedirler.

Kontrollerin, denetimlerin ve cezaların son derece sert olduğu ABD'de bile sağlık sektöründeki şirketler her türlü manipulasyonu yaparlar daha fazla ilaç ve teknoloji satabilmek için.

‘Mucizevi ilaç’ türünden haberler genellikle bu tür şirketlerin dünya çapında kurdukları halkla ilişkiler ağı tarafından yayılır.

Üstelik bunlar etiksel sorunları olan doktorlarla da sıkı ilişki içinde çalışırlar her ülkede.

Bu doktorlar en basitinden ekrana çıkıp 'Bu dişmacunu sizin diş çürüklerinizi tedavi eder' der, veya iddia edildiği gibi ilacın kanser için yeni bir çözüm olabileceğini de söyler.

Parasal ilişkiler sözkonusurdur tabii ki bu durumlarda. Bu doktorlar azınlıktadırlar ama insanları etkilerler.

Kurulan muhteşem yanlış bilgilendirme ağı içinde neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek de hemen hemen imkansızdır.

Üstelik gazeteci de konuya umutla yaklaşmakta, duyduğu şeylerin doğru olmasını umut etmekte ve bu yüzden de bilimsel nüansları yakalayamadığı bir konuda manipulasyona daha da yatkın hale gelmektedir.

Yazı işleri de dünyanın her yerinde mutlu haberi çok sever. İnsanlara umut veren gelişmeler, gazete sayfalarında büyür.

Ve sonuçta bütün bu etkilenmeler üst üste binince bilimsel açıdan belki de sıfır önemi olan bir durum, gazete sayfasında ‘Mucize’ olarak verilir.

***

İşin bir de ‘alternatif tedavi’ denilen yanı var.

1990'lı yıllarda kurumlaşmış tıp dışında alternatif tedavi metodları da gelişmeye başladı.

Bir takım otlar, bu otlarla yapılan haplar, vitaminler, egzotik yapraklar ortaya çıktı.

İtiraf ediyorum ki ben de etkileniyorum bundan. İddiaları müthiş bu alternatif tıpçıların. Hatta kurumlaşmış, resmi tıp aleminde bile bu alternatif sektördeki gelişmeleri ilgiyle izleyen doktorlar var.

Tabii doktorların büyük bölümü bu konuda tavrını sert koyuyor ve alternatif tıp'ın insanların korkuları üzerine inşa edilen bir hayal olduğunu da söylüyor.

Ama insanlar yine de bir umuttur diyerek bu sektörde de büyük paralar harcıyorlar.

Burada da büyük paralar dönüyor. Büyük manipulasyonlar sözkonusu.

Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu uzmanlar bile zor anlarken konuyu sadece genel haber normları içinde değerlendiren ve ‘Önemli haber’ vermek zorunda olan gazetecinin yanlış yapmaması mümkün değil.

***

Dolayısıyla artık Tıp Fakültesi’nden mezun, stajını yapmış ve hatta tecrübeli doktorların gazetelere transfer edilerek muhabir yapılması zamanı çoktan geldi.

Dikkat edin köşe yazarı demiyorum.

Muhabir olacak, gazetecilik yapacak bu doktor.

Onun eğitimine ve yaptığı işe uygun maaş da verilecek tabii ki.

Ben eminim ki bu tür bir muhabir kategorisi yaratılırsa hem okuyucuların saygısını hemen kazanacak o gazete, hem de gerçekten müthiş haberler birbiri üstüne patlayacak sayfalarda.

X