Gündem Haberleri

  Medvedev'in Putin eleştirisinin dozu artıyor

  Financial Times
  24.11.2009 - 00:17 | Son Güncelleme:

  Son zamanlarda Rusya’daki siyasi düzenine yönelik eleştirilerle dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, ülkedeki sisteme yönelik bugüne kadar ki en sert eleştirisiyle dişini daha sert gösterdi.

  Financial Times’ta “Medvedev criticises United Russia political practices” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Rusya Devlet Başkanı’nın hegemonyacı Birleşik Rusya Partisini (URP), partinin yıllık kongresinde düzenlenen seçimlerde yolsuzluk yapılmasına izin verdiği için sert bir dille eleştirdiği dile getirilirken, partinin “gerici” yöntemlere başvurduğunu ve “eski kötü politikalarından kurtulması gerektiğini” söylediği belirtildi.                                                                        

   

  Bu açıklama aynı zamanda Medvedev’in Rusya Başbakanı ve Birleşik Rusya Partisi’nin Başkanı ve bütün dünyada Rusya’nın en güçlü figürlerinden biri olarak tanınan Vladimir Putin’in arasının açılmaya başladığını gösteriyor olabilir.

                                              

  MEDVEDEV İLE PUTİN’İN ARASI AÇILIYOR                                                                       

  Medvedev bu yılın başından beri kendisini Putin’in despot tarzından bağımsız, liberal bir siyasetçi olarak göstermeye çalışıyordu. Medvedev, Cumartesi günü yüzlerce parti delegesine seslendiği konuşmada, Birleşik Rusya Partisi’nin seçimleri kazanmak için despot taktikler kullandığını dile getirdi ve “Ne yazık ki Birleşik Rusya Partisi’nin bazı bölgesel birimleri ve aynı şekilde diğer partiler, gericilik sinyalleri göndererek, siyasi hareketliliği bürokratik entrika ve oyunlara indirgiyor” sözleri sarf etti.                                        

                                                                      

  BAŞKANIN ELEŞTİRİ OKLARI                                             

  FT, geçtiğimiz ay Rusya genelinde düzenlenen yerel seçimler, muhalefet partilerinin seçimleri kazanmasını engelleyen oyunlar düzenlendiği gerekçesiyle geniş çapta eleştirildiğini hatırlatırken,  o zaman partiyi başarısından dolayı tebrik eden Medvedev’in düşünceleri değiştiğine işaret etti.                        

   

  Oldukça dikkatli bir şekilde yönetilen 2008 başkanlık seçimlerinin tek makul adayı olarak göreve gelen Medvedev eleştirisinde kendisini de hedef aldı ve “Hepimizin açık yarışlarda kazanmayı öğrenmesi gerekiyor” yorumunu yaptı.

   

  Medvedev’in Cumartesi günü yaptığı yorumların büyük bir kısmı kendinden önceki devlet başkanı Putin’in yönetim tarzına yapılan bir eleştiri olarak kabul edilebilir.

   

  İKİ ESKİ DOST

  St. Petersburg’lu iki eski arkadaştan Putin, iki dönem başkanlık hakkını doldurduktan sonra, geçtiğimiz yıl kendi yerine Medvedev’i göreve getirmişti ve iki liderin arasında samimi bir ilişki olduğu düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda Medvedev’in eski dostundan bağımsız olarak kendine özel, liberal bir siyasi kişilik oluşturmaya çalıştığı görülüyor.

   

  İki dostun Rusya’nın bir sonraki başkanlık seçimlerinde karşı karşıya gelme olasılığı da yüksek. Kremlinli kaynaklara göre, Putin’in2012’de düzenlenecek seçimlerde başkanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak Medvedev de ikinci dönemde de başkan olmak istiyor.

   

  PUTİN CEVAP VERMEDİ

  Cumartesi günü, Medvedev’den sonra kongre yetkililerine konuşan Putin ise demokrasi konusunda Başkan’ın sözlerine karşılık vermek yerine, konuşmasının büyük bir kısmını Rusya’nın finansal krizden çıkması gerektiği konusundaki düşüncelerine ayırdı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı