Media Markt temiz çıktı reklamlarına bakıyoruz

Hürriyet Haber
01.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Media Markt açılışı ile ilgili inceleme çalışması sonucunda ihlale rastlanmadığını bildirdi.

Çağlayan, Media Markt’ın reklam ve ilanlarının, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olup olmadığının ise Reklam Kurulu’nca incelendiğini söyledi. 

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Madia Markt ile ilgili başlatılan incelemede tüketicinin korunması hakkındaki kanun ile rekabetin korunması yönünde yapılan değerlendirmelerde herhangi bir ihlale rastlanmadığını bildirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta içinde İstanbul ve Konya’da iki firmanın gerçekleştirdiği indirimli satışlarla ilgili bakanlığının başlattığı inceleme hakkında bilgi verdi.

RAHATSIZ EDİCİ: Zafer Çağlayan, son günlerde faaliyete geçen ve elektronik ürünler perakende satış hizmeti veren kuruluşların pazara giriş yöntemi nedeniyle ortaya çıkan tablonun rahatsız edici olduğunu belirterek değişik "indirimli satış" yöntemiyle süregelen ve sıkıntı yaratan uygulamaların sadece son günlerde yaşanan gelişmelerle sınırlı olmadığını kaydetti. 25 Eylül 2007 salı günü İstanbul’daki tablonun ortaya çıkmasının hemen ardından Sanayi Bakanlığı’nın harekete geçerek "tüketici mağduriyeti’nin tespiti, uygulanan yöntemin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde Rekabet Kurulu’nca incelenmesi için çalışmalar başlatıldığını anımsatan Çağlayan, şunları kaydetti:

ELECTROWORLD’E CEZA: "İncelenen iki firmadan biri olan Media Markt’ta, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde, ihlale rastlanmazken, Konya’da açılan Electroworld firmasında ise Bakanlığımız ilgili denetim birimlerince bazı ürünlerin garanti belgesinin bulunmadığı tespit edilmiş olup söz konusu eksiklerle ilgili cezai yaptırım uygulanacaktır. Söz konusu iki firmanın reklam ve ilanlarının, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olup olmadığı ise Reklam Kurulu’nca incelenmekte olup, sonucu kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır. Rekabetin korunması yönünden Rekabet Kurulu’nca "Media Markt" ile ilgili yapılan değerlendirmede ise şu anda yürürlükte olan yasa çerçevesinde herhangi bir ihlal olmadığı saptanmıştır."

İÇİME SİNDİREMEM: İki olayda ortaya çıkan, pazara agresif giriş yöntemleri ve sürekli indirimli satışlarla ilgili, geçerli yasalar çerçevesinde mevzuata aykırılığın olmamasının "fiili olarak tüketicilerin sıkıntı yaşaması" gerçeğini ortadan kaldırmadığını belirten Çağlayan, ancak bütün dünyada var olan agresif pazara giriş yöntemleri ve indirimli satış yöntemleriyle ilgili olarak tüketicilerinde duyarlı ve seçici davranması gerektiğini kaydeden söyledi. Zafer Çağlayan, "Bu gerçeğe rağmen, görmüş olduğumuz tabloyu benim de Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak içime sindirmem mümkün değildir" dedi.

Ticaret erbabını terörize etmeyiz

ZAFER Çağlayan, kendisinin ve Bakanlığının tüketicinin korunması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerinden, olası mağduriyetlerin önlenmesi ve olması halinde gerekli yaptırımların uygulanacağından hiç kimsenin kuşku duymaması gerektiğini de belirterek, buradaki temel kriterlerinin tüketici hakları korunurken, üretici ve ticaret erbabını da terörize edecek hareketlere izin vermemek olduğunu bildirdi. Kendi döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın anlayışının bu olacağını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti: "Tüketici hakları kesinlikle korunacak ama aynı zamanda da üretim, üretici ve ticaret erbabı da mutlaka korunarak, kollanacaktır. Ancak, halihazırda ülkemizde indirimli satışlara ilişkin yasal düzenleme bulunmamaktadır. Söz konusu eksikliğin giderilmesi için geçtiğimiz yasama döneminde hazırlanan kanun teklifi henüz TBMM’de beklemektedir."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı