Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Medeniyetlerin eşiği Hatay'da şölen

  Hürriyet Haber
  12 Ekim 2011 - 17:32Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 17:32

  Hatay valiliğince ilk bu yıl 14-16 Ekim 2011 tarihleri arasında Antakya’da gerçekleşecek olan Defne Festivali etkinliklerine, İstanbul’daki Hataylıların kurmuş olduğu Hatayder, hoşgörü, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama kültürünü geliştirmek için Türkiye’nin tanınmış modacılarından Muammer Ketencinin koreografisinde Hoşgörü ve Barış Defilesi’ni hazırladı.

  Defilede barışın hiç bir zaman savaşarak korunamayacağı barış ancak ve ancak ona duyulan sevgi ve insanlığa duyulan saygı ile sağlanabileceği ana hedefi vurgulanacak.

  Projenin mimarı moda tasarımcısı Muammer Ketenci, ‘’Projenin hedef kitlesi ilki Antakya’da ikincisi İstanbul’da sonrakiler ise Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Mardin başta olmak üzere Türkiye’nin tüm Şehirlerini kapsayacak. Öncelikle Fransa’da Paris’te bulunan UNESCO genel merkezinde ve ABD, New York Birleşmiş Milletler binasında olmak üzere Avrupa’da, Asya’da, Arap Dünyası’nda, İskandinav ülkelerinde ve Balkanlarda isteyen ülkelere götürmektir.’’dedi

  MESAJ: ‘HOŞGÖRÜ’

  /images/100/0x0/55ea962af018fbb8f889a950Projenin oluşmasın da ve onaylanmasın da Hatay Valisi Celalettin Lekesizin büyük katkısı olduğunu da belirten Ketenci, ‘’Türkiye, Avrupa, Arap dünyası ve Amerika’da yaşayan başta öğrenciler ve her din ve etnik gruba mensup azınlık toplulukları olmak üzere her kesimden geniş kitlelere barış ve hoşgörü mesajını ulaştıracağız. Defilenin konusu, birbirlerine düşmanca tavır içinde bulunan Antakya halkının, 859 yılında meydana gelen 9 şiddetindeki büyük depremde Müslüman, Musevi, Hıristiyan üç semavi din ve mezheplere mensup ahalinin birbirlerine yardım etmesi ve bu olaydan sonra bir arada, dayanışma içinde yaşamayı geliştirmeleri anlatılacaktır. Bugün hala bu birlikteliğin izlerini taşıyan hoşgörülü karakterin geçmişi vurgulanacaktır. Defilede,“Müslüman, (Sünni, Alevi), Musevi, Hıristiyan (Ortodoks, Katolik ve Gregoryan)” olmak üzere toplam üç semavi din ve bunlara bağlı mezheplere özgü kıyafetler, Türkiye’nin en iyi mankenleri tarafından sergilenecektir. Gerek gösterilerimiz, gerek müzikler ve gerek tasarımlarımız ile projemizin mesajını direkt iletilmeye çalışılacaktır.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı