"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Medeniyet dediğin!

GAZİOSMANPAŞA Koza Sokak’ta oturuyorum. Sabahları yürüyüş yapıyorum. Yayalar için spor yapılacak yerler o kadar az ki mecburen yaya kaldırımlarında yürümek zorunda kalıyoruz.

Her seferinde ise basmamak için köpek pisliklerinin üzerinden atlayarak ve burnumuzu kapatarak gidiyoruz. Köpek gezdirenlere baktığınızda görünüşte hepsinin hali vakti iyi zengin insanlar. Ama hiç oralı değiller. Bakıyorsun anlamıyorlar. Kah kaldırım kenarına hayvanlarını işetiyorlar kah pisliklerini yaptırıyorlar.
Daha önce İzmir’de otururken gördüğüm manzara ise şuydu. Köpek sahiplerinin elinde eldiven, kürek ve poşetler vardı. Belediye köpekler işesin diye bir kütük yapmış ve etrafını kumla doldurmuştu. Köpeklerini buraya işetiyorlar ve yaya kaldırımındaki pislikleri kürekle alarak poşete koyuyorlar ve daha sonra da çöp bidonlarına atıyorlardı.
Orası İzmir, burası başkentimiz Ankara.
Hani gavur İzmir diyenlere ithaf olunur. İşte medeniyet bu. Bu konuyu muhtara da söyledik. Değişen hiçbir şey yok. İnsanlarımız güzellikten anlamıyorlar. Bu kültürü aşılamak için insanları zorlayan kurallar getirmek gerekiyor. Belediyelerin dikkatine.
Coşkun MEDİN

OSTİM’i görseler Ankara Konseyi ödül verir miydi

OSTİM Yıldız Sanayi Sitesinde çevre katliamı serbest, üstelik ne hikmetse hiç bir devlet gücü dokunamıyor bu esnafa, ne belediye, ne valilik ne de OSTİM idaresi. Burada birşey serbest yasa tanımamak ve çevreyi bozmak. Örneğin Bağdat Caddesi’nden bu siteye belediye seçimlerinden iki gün önce bir giriş- çıkış yolu yapıldı Ankara büyükşehir belediyesi tarafından. Giriş, işine geldiği zaman giriş, işine geldiği zaman çıkış olarak. Çıkış, işine geldiği zaman çıkış, işine geldiği zaman giriş olarak kullanılmaktadır. Yeşil alan olarak kullanılan yerler hurda araç yığınlarıyla doldurulmuştur. Demir konstriksiyonlarla binaların hem çevresi genişletilmiş, hem de bir kat daha çıkılarak hurdalık olarak kullanılmaktadır.
Hani, Ankara Avrupa Konseyi’nden ödül almıştı ya, o ödülü verenleri OSTİM Yıldız Sanayi Sitesine davet ediyorum, gelip çevre katliamını ve yasa tanımamazlığı görsünler.
Trafik kazalarının önlenmesinde duyarlı olduğunu söyleyen sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül buyursun buraya gelsin, çoğu Kayserili olan bu hemşehrilerinin trafik kurallarını Ankara Büyükşehir Belediyesi ile istediği gibi yasal olmayan bir şekilde nasıl uyguladıklarını ve buradaki keyfiliği ve çevreyi nasıl yaşanmaz hale getirdiklerini gözleriyle görsün. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm yetkililerinden bu çevre katliamına ve keyfiliğe ‘dur’ demelerini ve Bağdat Caddesi’nden Yıldız Sanayi Sitesine yasal olmayan bir şekilde giriş ve çıkış yollarının düzeltilmesini beklemekteyiz. Y.K. H.

İktidar yandaşı gazete GDO’da lobi yapıyor


İSTANBUL’da çıkan iktidar yandaşı bir gazetenin, 6.11.2009 tarihli nüshasında Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) karşıtlarına yönelik, basın ahlak ve ilkeleriyle örtüşmeyen ve ‘GDO lobisinin’ sesi niteliğinde GDO karşıtlarını karalayıcı yayımlar yapılmıştır.
“Frankeştayn gıda lobisinin maskesi bir günde düştü!” başlığıyla sunulan ve sadece yayıncı kuruluşun bağlı bulunduğu siyasi çevrelerce kabul edilen matbu görüşleri dile getiren bu haber, haber metninin aksine GDO yandaşlarının lobi faaliyetlerini yürütmek üzere hazırlatıldığı izlenimi veren bir piar çalışmasıdır.
GDO karşıtlarının en başında yer alan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği alanda ulusal ve uluslararası herhangi bir ticari veya siyasi kurumdan bağış dâhil olmak üzere herhangi bir ad altında nakdi veya ayni yardım kabul etmeyen, bunun yanı sıra GDO taraftarı hiçbir çevre ile hiçbir şekil ve şartta bir teması dahil olmayan kelimenin tam anlamıyla nadir bağımsız bir sivil toplum örgütlerinden biridir.
Gazetenin ekonomi servisince GDO lobisine servis edildiği izlenimi veren bu haberin kim veya kimlerin etkisiyle hazırlandığı, gazete yönetiminin bu “servis”ten haberinin olup olmadığı izaha muhtaçtır.
Bu gazete, ya iddialarını ispat etmeli, ya da bizden özür dilemelidir.
Aksi halde tek taraflı ve “lobi faaliyeti” içeren habere ilişkin sorumluları hakkında yasal haklarımız bakidir. Bir iftira olan iddianın bize yapışmayacağı muhakkaktır.
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi gidahareketi.org
X