Dünya Haberleri

  Med TV'de Apo'nun küfürlerine sansür

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bölücü Abdullah Öcalan'ın son dönemde PKK ve yandaşlarına yaptığı hakaret ve küfür boyutlarına varan eleştirilere, örgütün yayın organlarında ‘sansür’ uygulamaya başlandığı dikkat çekti.

  Öcalan, son dönemde Med TV'de telefonla katıldığı silahlı kadroları ile önümüzdeki günlerde 6'ncı Kongresi'ni yapmaya hazırlanan elebaşlarına yönelik ağır eleştrilerde bulunurken, zaman zaman küfürler etmeye başladı. Med TV'de 1 Ocak'ta örgütteki silahlı kadroların dağda sadece ölümü beklediğini, elebaşlarının bunlara hiç bir taktik bile vermediğini anlatan Öcalan'ın bu sözlerini, daha önce olduğu gibi bir gün sonraki ana haber bültenleri ve Avrupa'da yayınlanan ‘Özgür Politika’ gazetesinde ayrıntılarıyla aktarıldığı halde, silahlı gruplara hakaret içeren bu bölümlerin bu dönemde ‘sansüre’ uğradıği görüldü. Abdullah Öcalan'ın Avrupa, Amerika ve Türkiye'ye yönelik mesajları olduğu gibi aktarılırken, örgütün elebaşlarını yerden yere vuran sözleri yok sayılarak, ‘kadrolardan daha aktif olmasını istedi’ ifadeleriyle özetlendi.

  Güney Afrika MI?

  Haftalardır kendine girecek ülke arayan Apo için Güney Afrika adı tekrar gündeme geldi. İl Giornale gazetesi Apo'nun Güney Afrika'ya gitme konusunda karar verebilmek için hükümetten önceki günden itibaren 48 saatlik bir süre talep ettiğini öne sürdü.

  Bu arada Almanya’nın muhafazakar gazetesi Die Welt dünkü sayısında ‘Pinochet’yi herkes isterken, Öcalan'ı kimse istemiyor' dedi. Öcalan'dan hesap sorulmak istenmesinin, protesto, sokak çatışmaları ve hatta eylemler anlamına geldiği, bu nedenle de Almanya'nın Öcalan'ın iadesi talebinden vazgeçtiği belirtildi. ‘Bu kaçırılan bir şanstır. Çünkü suçlular, işte böyle ortadan kayboluyor’ denildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı