Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis'ten Notlar...Askerler, laikliğe alkışı kontrol etti

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.10.1997 - 00:01

  Genel Kurul salonuna ilk gelen lider CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu. TBMM Başkanı Mustafa Kalemli de salona erken gelerek en öndeki yerini aldı. Baykal'ı DYP Genel Başkanı Çiller takip etti.

  Salona alkışla giren tek lider Necmettin Erbakan oldu. Erbakan, Çiller ve DYP'li yöneticilerin tek tek elini sıkarak kısa bir süre sohbet etti.

  Oturumu en yaşlı başkanvekili sıfatıyla yöneten RP'li Yasin Hatipoğlu, milletin iradesinin temsil edildiği TBMM'nin üzerinde bir irade bulunmadığını belirterek ‘‘Çünkü, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’’ dedi. Hatipoğlu'nun, egemenlik hakkının başka bir kişi, kurum veya zümre tarafından kullanılamayacağı kuralını içeren Anayasa'nın altıncı maddesini okuması da dikkati çekti.

  Başbakan Mesut Yılmaz ise salona en son gelen lider oldu.

  TBMM Başkanvekili Kamer Genç tarafından askeri törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, oturumu yöneten başkanvekili tarafından salona davet edildi. Tüm milletvekilleri ayağa kalkarken, İstiklal Marşı hep birlikte okundu.

  Bir buçuk saat süren konuşmasında büyük oranda metne bağlı kalan Demirel'e ilk alkış ‘‘Devletin resmi dili, bayrağı, nitelikleri, sınırları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik hakları, her türlü tartışmanın dışında ve üzerindedir’’ sözlerine, hükümet ortakları ve CHP'lilerden geldi.

  Demirel'in, ‘‘Demokratik laik Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır’’ sözü büyük tezahüratla karşılandı. Anasol-D ve CHP'li milletvekilleri Cumhurbaşkanını hararetle alkışladılar. Çiller, bir-iki saniye alkış tuttuktan sonra DYP'li ve RP'lilere bakıp alkışlamayı kesti.

  Çiller, Demirel'in bütün konuşmasını, kafasını kaldırmadan, kitapçığa bakarak takip etti. Çiller, Demirel'le gözgöze gelmemeye özen gösterdi.

  Demirel'in ‘‘Ordumuz, demokrat bir ülkenin, demokrat bir milletin ve demokrat bir devletin ordusudur’’ sözleri yine Anasol-D ve CHP'liler tarafından alkışlanırken, Refahyol'dan çıt çıkmadı. Kara Kuvvetleri Komutanı'nın locadan eğilerek, alkışlayıp alkışlamayanları Genelkurmay Başkanı'na aktarması ilginç bir görüntü yarattı. Daha sonra, özellikle laiklikle ilgili alkışlamaları Genelkurmay Başkanı, kendisi de zaman zaman kontrol etti.

  RP'liler, Demirel'in konuşması sırasında ‘‘mini boykot’’ uyguladılar. Bir çok RP milletvekili, kuliste çay ve sigara içip sohbet etmeyi yeğlediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı